INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BORUSSIA DORTMUND - REAL MADRID

Decizia de arbitraj care putea schimba soarta finalei Champions League » Reacția lui Edin Terzic: „Nu ar fi trebuit să fie pe teren”

Edin Terzic / Foto: Getty Images

Articol de - Publicat duminica, 02 iunie 2024 09:40 / Actualizat duminica, 02 iunie 2024 10:00

Edin Terzic (41 de ani), antrenorul Borussiei Dortmund, a felicitat-o pe Real Madrid și l-a elogiat pe Carlo Ancelotti (64 de ani), după ce „Los Blancos” au câștigat finala Champions League în fața echipei sale, scor 2-0.

Tehnicianul german a reclamat că Vinicius ar fi putut primi cartonașul roșu în prima repriză, însă nu a insistat foarte mult asupra subiectului.

Londra nevralgică » 3 momente care au umbrit Wembley-ul, în seara în care britanicii erau datori cu reparația morală
BORUSSIA DORTMUND - REAL MADRID

Edin Terzic, felicitări către Real Madrid și Carlo Ancelotti

„Vreau să transmit felicitări către Real Madrid și Carlo Ancelotti. Este un antrenor grozav și o persoană grozavă. Este un mare campion și de aceea vreau să spun asta.

Bineînțeles că am făcut greșeli în repriza secundă, dar și ei le-au făcut în prima repriză, dar noi nu am fost eficienți în fața porții adverse. Vreau să mulțumesc tuturor celor care au avut încredere în noi. Foarte multă lume, pur și simplu, a venit să fie alături de echipă.

După meci este mai ușor să vorbim. Ne-am gândit să facem schimbări la pauză, dar făceam un joc bun, dar încă o dată calitatea lui Real Madrid a decis. Elanul a fost pierdut și Real Madrid a profitat de el. S-a observat oboseala”, a declarat Edin Terzic, după finala Champions League, conform Marca.

Faza care putea să schimbe soarta meciului

Terzic a atras atenția că Vinicius, autorul golului de 2-0 al madrilenilor, ar fi putut fi eliminat în prima repriză. Brazilianul a văzut cartonașul galben, în minutul 35, după un fault comis asupra lui Gregor Kobel, portarul celor de la BVB.

5 minute mai târziu, brazilianul a simulat la mijlocul terenului, însă stoperul Nico Schlotterbeck a primit cartonașul galben pentru proteste.

Totuși, tehnicianul nemților a amintit faza petrecută, însă nu a făcut un caz din decizia arbitrilor.

„Poate că Vinicius nu ar fi trebuit să fie pe teren să marcheze al doilea gol. Nu am revăzut momentul la care se spune că ar fi trebuit eliminat. Sunt mici gesturi.

Unul dintre fundașii centrali ai noștri a văzut cartonașul galben. Vinicius este un jucător extraordinar și nu voi comenta deciziile de arbitraj”, a mai precizat Edin Terzic.

Tristețe pentru Borussia Dortmund

El a recunoscut că se simte dezamăgit de rezultatul înregistrat și a dezvăluit că în vestiarul nemților eșecul a fost greu de digerat.

„După ce am pierdut finala, este greu să găsesc cuvinte. Sunt dezamăgit de rezultat, dar acum nu este momentul să analizăm. Trebuie să lăsăm timpul să treacă.

Am avut multe dispozitive și jocuri care nu au mers așa cum ne așteptam. În vestiar au fost momente foarte grele din cauza înfrângerii. Unii dintre jucători nu vor continua, așa că a fost un moment foarte special”, a conchis Terzic.

VIDEO Real Madrid a sărbătorit împreună cu fanii pe o melodie madrilenă la sfârșitul meciului cu Borussia

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda