INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  SEMIFINALE/REAL-BAYERN, AZI, 21:45, ÎN DIRECT TVR1 ŞI DOLCESPORT, LIVESCORE GSP.RO

Chelsea îşi aşteaptă rivala. Real Madrid sau Bayern Munchen?» Mourinho: ”Noi merităm finala!”

Mourinho e convins că locul Realului este în finala UCL (foto: Reuters)
Mourinho e convins că locul Realului este în finala UCL (foto: Reuters)

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 aprilie 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 25 aprilie 2012 15:40

Jose Mourinho a avut o dată dreptate. ”Nu o vreau pe Barcelona în finală”, a mărturisit antrenorul Realului, iar cîteva ore mai tîrziu marea rivală din Catalunya era eliminată de Chelsea. Se vor adeveri însă vorbele sale şi diseară? ”Noi merităm finala”, a susţinut portughezul, dar pentru confirmare trebuie totuşi să fie de acord şi Bayern.

Cu 2-1 au pierdut madrilenii în tur. Un eşec la limită, pe care în trecut l-au mai remontat de 4 ori. Ultima dată chiar cu Bayern, în ”sferturile” Ligii din 2001-2002, cînd au cîştigat revanşa cu 2-0, apoi au obţinut ultimul lor trofeu de C1.

19 meciuri s-au mai disputat între Real şi Bayern: 6 victorii, două egaluri, 11 înfrîngeri
0 calificări a întregistrat Real în cele 5 semifinale de C1 în care a pierdut turul

Scorul de la Munchen a fost strîns, dar tot obligă Realul să înscrie. În schimb, Bayern va insista pe apărarea propriei porţi şi pe contraatac, într-un aşezare bine definită. Situaţia de pe teren este anticipată de cotidianul madrilen ”As” (vezi jos), care indică: ”Atacul Realului trebuie să fie elaborat, rapid şi viguros”.

477722-tactic-bayern.jpg


”Va fi o bătălie tactică, o luptă între giganţi”

Jupp Heynckes, antrenor Bayern
4 meciuri a mai disputat Heynckes în Europa contra echipelor spaniole, cu calificarea pe masă. De fiecare dată a pierdut

Real va folosi aceeaşi formulă din El Clasico, 2-1 pe ”Camp Nou” cu Barcelona, rezultat prin care şi-a asigurat cucerirea titlului. Din lotul ”blanco” lipsesc Lassana Diarra, Nuri Sahin, Ricardo Carvalho, Hamit Altintop.

Cum rataseră deja titlul, nemţii şi-au permis să menajeze în week-end, 2-1 la Bremen, 8 titulari. Din primul minut au intrat doar Neuer, Luiz Gustavo şi Schweinsteiger, pe parcurs mai fiind folosiţi Kroos, Gomez şi Ribery. Au fost lăsaţi acasă accidentaţii Van Buyten şi Breno.

Echipe probabile
REAL MADRID: Casillas - Arbeloa, Pepe, Sergio Ramos, Coentrao - Xabi Alonso, Khedira - Di Maria, Mesut Ozil, Cristiano Ronaldo - Benzema. Antr. J. Mourinho
BAYERN: Neuer - Lahm, J. Boateng, Badstuber, Alaba - Schweinsteiger, Luiz Gustavo - Robben, Muller, Ribery - Gomez. Antr. J. Heynckes

Arbitru: Viktor Kassai (Ungaria). ”Centralul” de 36 de ani, cel mai bun din lume în 2011, nu a mai condus niciodată un meci al Realului. Pe Bayern a mai arbitrat-o de trei ori, rezultînd trei victorii.

 

 

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:

Bild: Jurgen Klopp se întoarce în antrenorat! Echipa care l-a convins

Exonerat pentru viol, Dani Alves contraatacă: vrea despăgubiri uriașe! Anunț surpriză și dinspre soția brazilianului


Comentarii (14)
fcbm  •  25 Aprilie 2012, 20:42
Postat de ntfo pe 25 Aprilie 2012, 19:47

Fortza Bayern!Cine e cu mine?

Suntem vreo cativa....:P

liviuemil  •  25 Aprilie 2012, 19:52

Pacat de Barca.Acum sper sa ia Bayern in meciul cu Chealsea.

ntfo  •  25 Aprilie 2012, 19:47

Fortza Bayern!Cine e cu mine?

Vezi toate comentariile (14)
Comentează