INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FCSB

Cine transmite la TV meciul FCSB - Sparta Praga, din turul 3 preliminar al Champions League

Articol de - Publicat marti, 13 august 2024 12:44 / Actualizat marti, 13 august 2024 19:52

Meciul decisiv pentru calificarea în play-off-ul Champions League, returul dintre FCSB și Sparta Praga, va putea fi urmărit pe Pro TV, astăzi, 13 august, de la 21:30. În prima manșă, cele două au remizat, scor 1-1.

Partida de pe stadionul Steaua va fi transmisă de Pro TV! Meciul din tur nu s-a putut vedea la televizor, fiind transmis în exclusivitate de platforma de streaming Voyo.

Cine transmite la TV FCSB - Sparta Praga

FCSB a obținut un rezultat bun în turul de la Praga, 1-1, după o prestație solidă. Dawa a deschis scorul pentru bucureșteni în minutul 61, iar Victor Olatunji a restabilit egalitatea pentru Sparta, în minutul 78. Cehii au avut și un gol anulat în minutele de prelungiri, pe motiv de fault în atac, iar totul se decide în Ghencea.

Dacă trece de Sparta Praga, FCSB va da peste Malmo sau PAOK în play-off-ul Champions League. În cazul în care va fi eliminată de campioana Cehiei, roş-albaştrii vor da peste LASK Linz în play-off-ul Europa League. În acest moment, campioana României are asigurată prezența în grupele Conference League, indiferent de rezultatele pe care le va înregistra de acum înainte în preliminariile cupelor europene.

Turul Sparta - FCSB nu s-a văzut la TV

Prima manșă din „dubla” Sparta Praga - FCSB nu a fost difuzată de niciun post de televiziune din România, după ce drepturile asupra partidei au fost cumpărate de Pro TV, care a ales să o difuzeze exclusiv pe platforma VOYO.

Decizia a provocat nemulțumire în rândul suporterilor roș-albaștri, care le-au reproșat situația inclusiv oficialilor de la FCSB, deși aceștia nu au avut niciun cuvânt de spus la negocieri, tratativele fiind purtate exclusiv între clubul ceh și televiziunile din România.

Darius Olaru în Sparta Praga - FCSB 1-1, în turul 3 preliminar din Champions League, foto: Cristi Preda / GSP
+24 FOTO

FCSB - Sparta Praga va fi SOLD-OUT

FCSB speră să obțină calificarea în fața fanilor, care vor umple tribunele din Ghencea.

31.254 de locurieste capacitatea stadionului Steaua

Clubul a anunțat că manșa retur se va juca cu casa închisă. Toate cele aproximativ 30.000 de bilete pentru duelul de marți seara au fost vândute.

Biletele puse în vânzare pentru partida cu AC Sparta Praga, din turul 3 al UEFA Champions League au fost vândute în totalitate!

Vă mulțumim pentru extraordinarul interes acordat acestui meci și vă reamintim că porțile stadionului se vor deschide la ora 19:00. Astfel, vă rugăm încă o dată să vă prezentați la stadion din timp, pentru a evita aglomerația la porțile de acces!

- comunicat FCSB

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
S-a stabilit! Pe ce stadion se joacă FCSB - Petrolul: „Ce să facem dacă bucureștenii sunt disperați”
Rezultat șocant în preliminarii! A fost 0-5 la pauză, ce a urmat în repriza secundă
Firma care se ocupă de mentenanța stadionului Steaua a rupt tăcerea: „Problemele sunt complexe”