INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - MANCHESTER CITY 3-1

Clarence Seedorf știe de ce s-a calificat Real Madrid în finala Champions League: „Manchester City a fost în situația lui PSG”

Real Madrid - Manchester City/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat joi, 05 mai 2022 18:33 / Actualizat joi, 05 mai 2022 19:20

Clarence Seedorf (46 de ani), fostul câștigător al Ligii Campionilor cu Ajax, AC Milan și Real Madrid, a dezvăluit secretul din spatele calificării dramatice a madrilenilor în finala Champions League din acest sezon, după 6-5 la general.

Condusă cu 1-0 în manșa retur până în minutul 89, Real Madrid a revenit dramatic prin Rodrygo, marcatorul unei „duble” în doar două minute. Benzema a marcat golul decisiv, de 3-1, din penalty, în minutul 94.

Două nume-surpriză pe lista lui Edi Iordănescu pentru meciurile din Liga Națiunilor
CONVOCĂRI

Clarence Seedorf dezvăluie secretul calificării lui Real Madrid

„Manchester City a fost în situația lui PSG, nu a avut mentalitate. La Real Madrid, acest lucru nu s-a construit într-un an sau doi, nici chiar în 10. Aici este vorba de un club unde jucătorii știu că fac parte din ceva mult mai mare decât propria persoană”, a declarat Clarence Seedorf, potrivit SportBible.

Seedorf se referă la „dubla” dintre Real Madrid și PSG, din optimile acestui sezon de Liga Campionilor. Atunci, francezii au câștigat cu 1-0 la Paris, prin golul lui Mbappe. În manșa retur, campioana din Ligue 1 a condus cu 1-0 până în minutul 60. Ulterior, a ieșit la rampă Benzema, care a reușit un hattrick și a pecetluit calificarea în favoarea lui Real Madrid.

Clarence Seedorf/ foto Imago Images

VIDEO. Seedorf, gol excepțional pentru Real Madrid

Juventus ar putea rămâne fără căpitan » Destinație exotică pentru Giorgio Chiellini

Barcelona vrea să transfere din Bulgaria » Puștiul-minune așteptat să întărească defensiva catalanilor

Andrei Nicolescu aprobă transferul cerut insistent de suporteri la Dinamo: „Știu ce vrea toată lumea”
Detaliul care dă frisoane în meciul Olanda - Turcia. Atenție maximă pentru ce va urma!