INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PRELIMINARII

Scandal uriaș în meciul Farului din Liga Campionilor: galeria, EVACUATĂ din cauza mesajului cu conotații politice

Ultrașii Farului au scandat „Kosovo e Serbia” și au afișat steagul Serbiei

Articol de - Publicat miercuri, 04 septembrie 2024 19:10 / Actualizat miercuri, 04 septembrie 2024 20:21

Scandal la meciul dintre echipele Farul Constanța și Mitrovica, trupa campioană din Kosovo, din runda 1 a calificărilor în Liga Campionilor la fotbal feminin. Galeria dobrogeană a afișat un steag al Serbiei și a scandat „Kosovo e Serbia!”, motiv pentru care a fost evacuată!

Campioana României în sezonul 2023/2024, Farul Constanța reprezintă România în preliminariile Ligii Campionilor la fotbal feminin.

În prima rundă a calificărilor, campioana autohtonă a fost repartizată contra Mitrovica, echipa care a cucerit titlul în Kosovo, stat pe care România nu îl recunoaște. Farul a câștigat cu 4-0, cu toate golurile înscrise în repriza secundă.

Scandal uriaș în meciul Farului: galeria, EVACUATĂ după ce a scandat „Kosovo e Serbia!”

În minutul 27, după o pauză de hidratare, meciul a fost întrerupt aproximativ 5 minute, din cauza faptului că galeria gazdă a afișat steagul Serbiei chiar în spatele băncii de rezerve a oaspeților.

Faptul că arbitra estonă Reelika Turi a întrerupt partida i-a întărâtat și mai tare pe ultrașii dobrogeni, care au început să scandeze „Oli, ola / Kosovo e Serbia!”.

Observatorul partidei, Ewa Gajweska din Polonia, a fost chemat la fața locului. Aceasta a traversat terenul, venind de la tribuna a doua, iar în urma discuțiilor în care au fost implicați și oficialii Farului a fost luată decizia ca galeria să fie evacuată, iar meciul reluat! Suporterii s-au conformat, dar în timp ce părăseau arena au continuat scandările și chiar au arătat semne obscene.

Suporterii Farului au afișat drapelul Serbiei în tribună

În urma incidentelor, prima repriză a fost prelungită cu 7 minute. Scorul la pauză a fost 0-0, la final 4-0. Învingătoare astăzi, Farul va juca finala rundei 1 a calificărilor contra campioanei din Norvegia, Valerenga. Cine trece de runda 1 va disputa și o a doua rundă preliminară pentru calificarea în grupele Ligii.

Meciul naționalei masculine cu Kosovo a fost întrerupt 50 de minute!

Ultrașii insistă pe ideea „Kosovo e Serbia” și la meciurile echipei naționale. S-a întâmplat cel mai recent în septembrie 2023, la meciul dintre echipele naționale masculine ale României și Kosovoului, partidă întreruptă aproximativ 50 de minute după ce ultrașii din galeria României au afișat și scandat mesajul „Kosovo e Serbia!”. Lezați, jucătorii kosovari au părăsit atunci terenul!

În zilele care au urmat meciului, Miruna Troncotă, expertă în științe politice în cadrul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative, SNSPA, a explicat de ce consideră că mesajul este unul „profund ofensator”.

„Fraza «Kosovo e Serbia» jignește comunitatea politică kosovară spunând că ei nu există ca stat, doar Serbia există, că victimele lor în războiul cu regimul Milosevic nu există.

Mă refer la asta pentru că majoritatea jucătorilor de fotbal din Kosovo din acest moment, printre care sunt și sârbi kosovari, inclusiv portarul, fapt care trebuie subliniat, au avut rude directe care au fost victime ale războiului din 1999.

Raportat la populația din Kosovo, la fiecare familie există minimum una sau două persoane care au fost victime ale războiului din 1999. Asta înseamnă că această generație de jucători are în familie persoane care au murit în 1999.

A spune că Kosovo este Serbia înseamnă că acele victime nu contează, nu există și că viața lor de cetățeni ai statului Kosovo din ultimii 15 ani, acceptată la nivel internațional de anumite organizații, nu există. Ăsta este un element profund ofensator, aș spune că într-un mod mai subtil decât frazele rasiste sau vădit xenofobe”, a opinat Miruna Troncotă într-un interviu acordat rfi.ro.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Craiovenii protestează: „Nu trebuia să mai jucăm ultimele minute!” » Un fost arbitru a răspuns: de ce nu putea fi oprit meciul din Copou

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc