INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FCSB - SPARTA PRAGA

Scuza găsită de Malcom Edjouma pentru prima repriză din FCSB - Sparta Praga: „A fost o problemă”

Malcom Edjouma în FCSB - Sparta Praga 2-3 / Foto: Cristi Preda (GSP.ro) +36   FOTO
Malcom Edjouma în FCSB - Sparta Praga 2-3 / Foto: Cristi Preda (GSP.ro)

Articol de - Publicat miercuri, 14 august 2024 00:08 / Actualizat miercuri, 14 august 2024 00:15

Malcom Edjouma (27 de ani), marcatorul golului de 2-3 al celor de la FCSB în meciul cu Sparta Praga, și-a exprimat dezamăgirea, după ce campioana României a fost eliminată în turul trei preliminar al Ligii Campionilor ♦ Roș-albaștrii se vor lupta pentru un loc în grupele Europa League, în play-off, cu austriecii de la LASK Linz

Edjouma a recunoscut că Sparta Praga a demonstrat că este o echipă mai experimentată, însă a dat vina și pe starea gazonului din Ghencea pentru desfășurarea de forțe din prima repriză, când roș-albaștrii au intrat la pauză conduși cu 0-3.

FCSB – Sparta Praga // FOTO: Cristi Preda (FCSB)
+31 FOTO

Starea gazonului din Ghencea, scuza lui Malcom Edjouma în FCSB - Sparta Praga 2-3

Edjouma s-a arătat totuși optimist. Francezul a apreciat că FCSB se poate califica în grupele Europa League, dacă va repeta strict evoluția din a doua repriză.

„N-am început jocul bine, cred că am arătat o altă față în a doua repriză. Am reacționat târziu, cred că e o experiență pentru meciurile viitoare. E bine dacă dau gol, însă important e ce fac pentru echipă. Am făcut un meci bun, din păcate am pierdut. Au avut mai multă personalitate, se vede că au experiență.

A fost o problemă cu gazonul, nu am putut să avem posesia. Nu am reușit nici să câștigăm duelurile pentru a doua minge.

Nu putem vorbi despre arbitru. La nivelul ăsta trebuie să te bați cu tot corpul pentru a te califica. Dacă vom juca la fel de bine ca în a două repriză, ne vom califica în Europa League. Acesta este următorul obiectiv. Nu știu ce s-a discutat după meci în vestiar, am ieșit”, a declarat Malcom Edjouma, la finalul partidei FCSB - Sparta Praga 2-3, la emisiunea Studio Sport de pe Voyo.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
S-a stabilit! Pe ce stadion se joacă FCSB - Petrolul: „Ce să facem dacă bucureștenii sunt disperați”
Rezultat șocant în preliminarii! A fost 0-5 la pauză, ce a urmat în repriza secundă
Firma care se ocupă de mentenanța stadionului Steaua a rupt tăcerea: „Problemele sunt complexe”