INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FCSB - SPARTA PRAGA 2-3

Gigi Becali a intrat în direct, după FCSB - Sparta Praga, și a dat de pământ cu doi jucători: „N-au contat! M-am luat eu după unul și altul”

Gigi Becali +36   FOTO
Gigi Becali

Articol de - Publicat marti, 13 august 2024 23:35 / Actualizat marti, 13 august 2024 23:58

FCSB - Sparta Praga 2-3. Gigi Becali (66 de ani), patronul campioanei României, a intrat în direct după eliminarea echipei sale din Liga Campionilor și i-a făcut praf pe Alexandru Băluță (30 de ani) și Marius Ștefănescu (25 de ani). Cei doi jucători au fost înlocuiți la pauza meciului, în momentul în care cehii conduceau cu 3-0.

FCSB va evolua în play-off-ul Europa League în fața austriecilor de la LASK Linz. Gigi Becali consideră că FCSB a prestat un joc mai bun decât cel al cehilor. S-a legat inclusiv de arbitraj. Patronul roș-albaștrilor reclamă un penalty pe care echipa lui nu l-ar fi primit în meciul cu cehii.

FCSB – Sparta Praga // FOTO: Cristi Preda (FCSB)
+31 FOTO

Gigi Becali, după FCSB - Sparta Praga 2-3: „Le-a fost frică!”

„Asta este, altădată mai învață omul. Am fost convins că nu putem să jucăm cu Popa și Miculescu de la început în același timp pentru că nu mai avem schimbări după aceea. Nu contează cine m-a convins. M-am luat după unul și altul.

Miculescu a pierdut toate mingile, le-a dat la adversar. Trebuia să începem cu echipa din tur. Dacă noi nu jucam cu Ștefănescu în dreapta și cu Popa atacant, atunci dominam. Am avut și ghinion, am luat un gol din corner, după care am făcut un cadou, după aia a fost un gol frumos.

Am avut și noi un penalty, arbitrul a făcut să fie scorul ăsta. Am avut 11 metri clar! Am avut doi jucători care n-au contat, Băluță și Ștefănescu. N-au contat în benzi deloc. Băluță n-a contat, dar măcar era pe teren.

La Ștefănescu ajungea mingea și o pierdea, măcar Băluță n-a atins-o. Ștefănescu nu joacă de 1.3 milioane de euro. Nu e de nivelul nostru. E doar de campionatul românesc, nu are forță. Nici Șut și Lixandru n-au fost jucătorii care ar fi trebuit să fie. Cred că miza și publicul și-au spus cuvântul, în loc să-i întărească.

Le-a fost frică în momentul în care au văzut 30.000 de oameni. S-ar putea să fie și vina lui Târnovanu la golul 3 marcat de cehi. Eu zic că am fost peste ei, jocul nostru a fost mai bun”, a declarat Gigi Becali, la „Fotbal Club”, de la DigiSport.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
S-a stabilit! Pe ce stadion se joacă FCSB - Petrolul: „Ce să facem dacă bucureștenii sunt disperați”
Rezultat șocant în preliminarii! A fost 0-5 la pauză, ce a urmat în repriza secundă
Firma care se ocupă de mentenanța stadionului Steaua a rupt tăcerea: „Problemele sunt complexe”