INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ASTON VILLA - BAYERN

Kane, criză fără precedent! Doar un șut la poartă în 2 meciuri: „Unde ai fost, Harry?”

Harry Kane îi cere socoteală arbitrului Radu Petrescu / Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 03 octombrie 2024, 13:25 / Actualizat joi, 03 octombrie 2024 13:37

Căpitanul reprezentativei Angliei a atins cel mai de jos punct de când se află la Bayern. La 0-1 cu Aston Villa a făcut o criză de nervi și a țipat la coechipierul Serge Gnabry.

Harry Kane începuse sezonul cum nu se poate mai bine. Cu 10 goluri în primele 6 meciuri oficiale, în toate competițiile. Dar s-a „stins” brusc, tocmai în duelurile cu campioana Germaniei, Bayer Leverkusen (1-1), și cu Aston Villa (0-1), din Champions League.

Incredibil: Manuel Neuer dă vina pe antrenor pentru gafa lui cu Aston Villa!
ASTON VILLA - BAYERN

Doar un șut spre poartă în ultimele două meciuri

Împotriva „farmaciștilor”, pe Allianz Arena, n-a reușit să expedieze nici măcar un șut spre poarta lui Hradecky. Iar miercuri seară, la Birmingham, sub privirile prințului William, căpitanul reprezentativei Angliei a fost invizibil vreme de 90 de minute, până la „capul” parat de „Dibu” Martinez în prelungirile dictate de arbitrul Radu Petrescu. „Unde ai fost, Harry?”, l-a sancționat cotidianul britanic Daily Mail.

Kane a avut un moment de mare frustrare în minutul 29. Atunci când Gnabry a păstruns în careul lui Villa, dar, în loc să-i paseze în fața porții, a înălțat balonul peste „transversală”. Englezul s-a enervat și, gesticulând, a început să strige la Gnabry: „Serge! Serge! Serge!”.

Bild Zeitung: „Jucătorii mari se văd în momentele importante”

Tabloidul Bild nu l-a iertat: „Jucătorii mari se văd în momentele importante”. Ceea ce lui Kane nu i-a ieșit decât parțial și sezonul trecut, în ciuda a 44 de goluri marcate în 45 de meciuri oficiale, în toate competițiile.

În „sfertul” cu Arsenal a punctat doar o dată, în prima manșă disputată la Londra (2-2), iar în semifinala cu Real Madrid tot o dată, la acel 2-2 de pe Allianz Arena. În retur a rămas „pe sec” și Bayern a ratat finala de la Londra (1-2), deși a condus la un moment dat pe „Bernabeu”, cu 1-0.

La fel, și în Bundesliga. În prima parte a sezonului a punctat și împotriva lui Bayer Leverkusen (2-2), și la 4-0 cu Borussia Dortmund. În total, 4 goluri, La retur, bilanțul a fost catastrofal: zero reușite. Urmarea? Bayern a pierdut și la Levererkusen (0-3) și în fața galben-negrilor, la Munchen: 0-2.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Detaliu curios în timpul meciului Halep - Blinkova: regizorul transmisiunii nu se putea abține!