INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FCSB

Ion Crăciunescu a dat verdictul în cea mai controversată fază din FCSB - Sparta Praga: „Nu știu dacă e tentă sau neputință”

Ion Crăciunescu +16   FOTO
Ion Crăciunescu

Articol de - Publicat miercuri, 14 august 2024 16:13 / Actualizat miercuri, 14 august 2024 16:45

În minutul 29 al partidei dintre FCSB și Sparta Praga, în turul 3 din Liga Campionilor, Darius Olaru (26 de ani) a căzut în careul cehilor după un contact cu Angelo Preciado (26 de ani). Căpitanul roș-albaștrilor a protestat vehement, iar arbitrul Morten Krogh i-a acordat cartonașul galben. Ion Crăciunescu, fostul mare arbitru, a oferit verdictul în această situație.

După ce Olaru a acuzat un fault, Krogh nu a acordat lovitură de la 11 metri. Reluările oferite la TV nu au fost destul de clare, însă Ion Crăciunescu a oferit un verdict clar.

Ion Crăciunescu: „Este contact, penalty după părerea mea”

„Intenționează să joace mingea, dar îl lovește pe adversarul care a jucat mingea. Este contact, este fault. După părerea mea este 11 metri.

Nu știu dacă e tentă sau neputință, Sparta Praga a fost echipa mai bună”, a declarat Ion Crăciunescu, la „Liga DigiSport”.

Olaru a driblat un fundaș înainte de a pătrunde în careu. El a fost împins și a căzut în suprafața de pedeapsă. Jucătorii campioanei României au cerut penalty, însă fără succes.

Cu câteva minute înainte de acest eveniment, Sparta Praga a beneficiat de o lovitură de pedeapsă. Joyskim Dawa (28 de ani) l-a lovit în cap pe Olatunji în careu, iar arbitrul a indicat punctul cu var.

Din păcate pentru noi, nu am reușit să ne calificăm. Era obiectivul nostru, am muncit să ajungem aici. Am plătit prețul celor trei goluri încasate în prima repriză - fază fixă, penalty și o execuție extraordinară. La nivelul acesta, fiecare greșeală se plătește. Dacă știam să gestionăm mai bine prima repriză, să nu primim trei goluri, cred că puteam întoarce. În repriza a doua am arătat mult mai bine.

Nu vreau să găsesc alibiuri. Așa a fost, am intrat moi, n-am avut atitudine în prima repriză. Cred că am și intrat în jocul lor. Au marcat din acea fază fixă. Știam că sunt puternici la aceste faze fixe, după ne-am deschis, le-am dat spații și așa au și marcat.

- Darius Olaru, după FCSB - Sparta Praga, pentru PRO TV

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Helmut Duckadam a fost operat pe cord deschis » Primele informații: rămâne în spital până cel puțin luni!
Stiri extrasport
Intră CFR Cluj în insolvență? » Ioan Varga are datorii de peste 60 de milioane de euro pe care trebuia să le achite de 6 ani!

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”