INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  UCL

Gluma serii după victoria categorică din Liga Campionilor: „Competiția se oprește acum, jucăm cu Bayern Munchen în finală!”

Brendan Rodgers / Foto: Imago Images
Brendan Rodgers / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 19 septembrie 2024 11:04 / Actualizat joi, 19 septembrie 2024 15:21

Brendan Rodgers, antrenorul lui Celtic, a jubilat după ce echipa sa a început grupa Ligii Campionilor cu o victorie de senzație: 5-1 pe teren propriu în fața celor de la Slovan Bratislava. La finalul partidei, Rodgers a spus în glumă că se poate opri competiția deja, iar „celții” pot juca finala UCL cu Bayern Munchen, care a ridiculizat-o pe Dinamo Zagreb (9-2).

Ulterior, Rodgers a devenit serios. A continuat prin a-și elogia elevii atât pentru felul în care s-au prezentat la meci din punct de vedere sportiv, cât și pentru altruismul general la nivel colectiv prezent în lotul campioanei Scoției.

Brendan Rodgers: „Competiția se oprește acum, jucăm cu Bayern Munchen în finală!”

Competiția se oprește acum, jucăm cu Bayern Munchen în finală! A fost o noapte grozavă pentru toată lumea, jucătorii au fost absolut senzaționali în joc. Intensitatea noastră cu și fără minge a fost atât de bună, a fost o noapte grozavă și sunt atât de fericit.

A fost o performanță și un rezultat absolut extraordinar, am fost puternici în prima repriză, dar în a doua repriză am fost wow. Foamea jucătorilor, presingul și mentalitatea echipei m-au făcut atât de mândru, iar calitatea golurilor a fost senzațională.

Le-am spus că nu trebuie să facem nimic special, doar să fim noi. Este bine că meritul pentru goluri este împărțit prin echipă, pentru că nu vrem să punem totul asupra unui jucător. Există o mentalitate în care băieții sunt foarte clari în ceea ce au de făcut.

Sunt un grup atât de altruist, s-au susținut unul pe celălalt. Nu este niciodată un joc ușor la acest nivel, chiar i-am văzut (n.r.- Slovan Bratislava) în perioade ale meciului cu jucători foarte tehnici, câțiva jucători cu mare experiență care au evoluat în echipe de top, dar ne-am descurcat foarte bine cu asta.

Desigur, vrem să ne îmbunătățim și cred că mai sunt multe îmbunătățiri de făcut în echipă. Jucătorii vin, caută să se stabilească la club, caută să se adapteze la felul în care jucăm”, a declarat Brendan Rodgers, conform thescottishsun.co.uk.

Un antrenor titrat

El le-a mai antrenat în cariera sa pe Leicester City, Liverpool, Swansea, Reading și Watford.

Brendan Rodgers a câștigat Cupa Angliei (2021) și Supercupa Angliei (2022) cu Leicester și 9 trofee cu Celtic: de 3 ori campionatul (2017, 2018 și 2024), de trei ori Cupa Scoției (identic) și trei ori Supercupa Scoției (tot în anii menționați prima oară).

Citește și:
Adrian Mititelu anunță planul de atac după ultima decizie în privința palmaresului Craiovei: „Minimum 40-50 de milioane de euro!” + „Să nu vă mire dacă Rotaru va chema în judecată Clubul Sportiv!”
Superliga
Adrian Mititelu anunță planul de atac după ultima decizie în privința palmaresului Craiovei: „Minimum 40-50 de milioane de euro!” + „Să nu vă mire dacă Rotaru va chema în judecată Clubul Sportiv!”
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Baschet
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Îi pun contractul pe masă să semneze cu FCSB: „Asta e propunerea noastră”
Superliga
Îi pun contractul pe masă să semneze cu FCSB: „Asta e propunerea noastră”
Incredibil! Ioan Varga și-a „amanetat” jucătorii pentru a plăti salariile
Superliga
Incredibil! Ioan Varga și-a „amanetat” jucătorii pentru a plăti salariile
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează