INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PLAY-OFF

Astăzi s-au disputat 3 meciuri retur din play-off-ul Ligii Campionilor. Young Boys Berna, Red Bull Salzburg și Sparta Praga au obținut calificarea. +15   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 august 2024 00:07 / Actualizat miercuri, 28 august 2024 00:33

Partida dintre Galatasaray și Young Boys prezenta cel mai mare interes, din moment ce elvețienii câștigaseă în tur cu 3-2, iar stadionul Ali Sami Yen se anunța un adevărat vulcan.

+10 FOTO

Așa cum era firesc, turcii au avut inițiativa pe tot parcursul partidei. Totuși, oaspeții au acum mai multe ocazii mari, venite în urma unor contraatacuri sau faze fixe. Cele mai importante ocazii ratate de Galatasaray au fost cele semnate de Batshuayi și Akturcoglu.

Elvețienii au dat lovitura în minutul 87, când Virginius a scăpat pe contraatac și a marcat în poarta lui Muslera, care a cedat nervos și a fost eliminat. Young Boys merge în Ligă, în timp ce turcii vor juca în Europa League.

Sparta Praga și Red Bull Salzburg câștigaseră în tur cu 2-0, pe teren străin, și părea că mai au de împlinit niște simple formalități în fața celor de la Malmo, respectiv Dinamo Kiev. Așa a și fost. Sparta Praga, fosta adversară a FCSB-ului, s-a impus lejer cu 2-0, în condițiile în care cehii au ratat și un penalty.

Albion Rrahmani, fostul atacant al Rapidului, a marcat primul gol în tricoul noii echipe. Din fața porții goale, kosovarul a îndeplinit o simplă formalitate.

Salzburg și Dinamo Kiev au remizat cu scorul de 1-1, iar austriecii s-au calificat în Champions League. Daghim a deschis scorul pentru gazde, în timp ce Vanat a marcat golul egalizator.

FINAL. Galatasaray - Young Boys 0-1 (2-4 la general)

Galatasaray - Young Boys, echipele de start

Galatasaray: Muslera - Yilmaz, Ayhan, Nelsson, Kohn - Ziyech, Torreira, Gabriel Sara, Akturcoglu - Batshuayi, Icardi
Rezerve: Akgun, Akman, Baltaci, Bulbul, Demibay, Dilek, Dubois, Guvenc, Jelert, Kutlu, Mertens, Sen
Antrenor: Buruk Okan

Young Boys: Keller - Blum, Camara, Zoukrou, Hajdam - Monteiro, Lauper, Niasse, Colley - Ganvoula, Ugrinic
Rezerve: Athekame, Benito, Chaiwa, Husic, Imeri, Itten, Males, Marzino, Persson, Virginius, von Ballmoos
Antrenor: Patrick Tahmen

FINAL. Sparta Praga - Malmo 2-0 (4-0 la general)

Sparta Praga - Malmo, echipele probabile

Sparta Praga: Vindahl - Vitik, Panak, Sorensen - Preciado, Laci, Kairinen, Rynes - Birmancevic, Haraslin, Olatunji
Rezerve: Danek, Krasniqi, Kuchta, Pavelka, Preciado, Ross, Rrahmani, Sadilek, Solbakken, Tuci, Vorel, Zeleny
Antrenor: Lars Friss

Malmo: Dahlin - Zatterstrom, Jansson, Rosler - Stryger, Pena, Johnsen, Busanello - Rieks, Kiese Thelin, Christiansen
Rezerve: Ali, Berg, Bolin, Botheim, Jorgensen, Loukili, Makolli, Olsson, Persson, Ricardo, Rosengren, Skogmar
Antrenor: Henrik Rydstrom

FINAL. Salzburg - Dinamo Kiev 1-1 (3-1 la general)

Salzburg - Dinamo Kiev, echipele de start

Salzburg: Blaswich - Van der Brempt, Piatkowski, Baidoo, Dedic - Bidstrup, Capaldo, Kjaergaard - Daghim, Yeo, Gloukh
Rezerve: Blank, Diakite, Diambou, Gourna, Hamzic, Lukic, Mellberg, Nene, Okoh, Ratkov, Schlager
Antrenor: Onur Cinel

Dinamo Kiev: Bushchan - Tymchyk, Popov, Mykjavko, Dubinchak - Pikhalyonok, Brazhko, Shaparenko - Yarmolenko, Vanat, Kabaev
Rezerve: Andriyevski, Bilovar, Bragaru, Ceballos, Karavaec, Lonwijk, Mykhalneko, Rubchynskyi, Supryaga, Vivcharenko, Voloshyn
Antrenor: Oleksandr Shovkovsky

Match Quiz U. Craiova - Rapid

Ești expert în fotbalul intern? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă superpremiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Giovanni Becali, atac devastator împotriva lui Chivu și Chiricheș: „Doi trădători! Nepotul meu îl ducea acasă băut și praf, și pilaf!”
FCSB a dat lovitura în 60 de minute! Număr IMENS de abonamente vândute pentru meciurile din Europa League