INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  TURUL 2

FOTO Spectacol în primul meci european al sezonului pentru Răzvan Lucescu » PAOK, succes cu mari emoții într-o partidă cu 5 goluri

PAOK a învins-o pe Borac Banja Luka, foto: X

Articol de - Publicat miercuri, 24 iulie 2024 22:26 / Actualizat miercuri, 24 iulie 2024 22:37

PAOK Salonic a învins-o pe Borac Banja Luka, scor 3-2, în primul meci european al sezonului. Trupa lui Răzvan Lucescu (55 de ani) a fost egalată de două ori de campioana Bosniei, însă a învins cu emoții în cele din urmă.

Campioana Greciei era mare favorită înaintea acestui duel. Chiar și în acest context, PAOK a avut mult de tras cu trupa lui Bojan Puzigaca. Gazdele au deschis scorul în minutul 17. Thomas Murg a executat un corner, iar Konstantinos Koulierakis a trimis cu capul în plasă.

La 2 minute distanță, Stefan Schwab, jucătorul celor de la PAOK, a comis un henț în interiorul careului. După consultarea VAR, arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri. Sebastian Herrera a transformat pentru oaspeți.

Cu 5 minute înainte de pauză, PAOK a revenit la conducere. Același Koulierakis a înscris după ce a ajuns la o minge respinsă în interiorul careului și a trimis cu capul în poartă. Nu a fost, însă, scorul pauzei. Borac Banja Luka a egalat din nou prin Enver Kulasin, care a trimis fără probleme în poartă.

PAOK a înscris repede în repriza a doua

PAOK a început mult mai montată repriza a doua și a revenit la conducere. Troost-Ekong a înscris cu capul, după o centrare foarte bună din partea lui Kiril Despodov. Trupa lui Răzvan Lucescu a forțat și golul 4, însă nu s-a mai înscris până la final. S-a terminat 3-2 pentru PAOK, iar returul are loc peste o săptămână, în Bosnia.

FINAL » PAOK Salonic - Borac Banja Luka 3-2

PAOK - Borac Banja Luka, echipe de start

PAOK (4-2-3-1): Kotarski - Sastre, Troost-Ekong, Koulierakis, Baba - Ozdoev, Schwab - Despodov, Murg, Taison - Thomas
Rezerve: Tsiftsis, M. Camara, Jonny, Kedziora, Konstantelias, Michailidis, Rafa, Samatta, Thymianis, Tsingaras, Vierinha, Zivkovic
Antrenor: Răzvan Lucescu

Borac Banja Luka (4-2-3-1): Siskovski - Kvrzic, Meijers, Carolina, Herrera - Grahovac, Skorup - Kulasin, Savic, Vukovic - Lukic
Rezerve: Milicevic, Cavic, Djajic, Grujic, Hasukic, Hrelja, Karaklajic, Marcetic, Pejovic, Subic, Susic, Vranjes
Antrenor: Mladen Zizovic
Stadion: Toumba (Salonic)
Arbitru: David Smajc (Slovenia)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Bănel Nicoliță, impresionat de mutarea de la FCSB: „Va face furori. M-am interesat și eu”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească