INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PAOK - MALMO

FOTO Final dramatic în PAOK - Malmo! Trupa lui Răzvan Lucescu, ELIMINATĂ din Liga Campionilor într-un meci cu 7 goluri și răsturnări de scor

Răzvan Lucescu, foto: Imago Images +22   FOTO
Răzvan Lucescu, foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 13 august 2024 23:14 / Actualizat marti, 13 august 2024 23:36

PAOK a pierdut dramatic meciul cu Malmo, din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. Trupa lui Răzvan Lucescu a cedat pe teren propriu, scor 3-4, după ce a condus până în minutul 96 cu 3-2. A primit gol la ultima fază și a mai încasat o lovitură în prelungirile partidei.

Așadar, PAOK va evolua în play-off-ul Europa League împotriva celor de la NK Celje (Slovenia) sau Shamrock Rovers (Irlanda). Celje a câștigat turul cu irlandezii, scor 1-0. Returul are loc joi, 15 august, de la 22:00.

Malmo merge, așadar, în play-off-ul Ligii Campionilor și se va duela cu Sparta Praga, care a învins-o pe FCSB în Ghencea, scor 3-2.

FINAL » PAOK - Malmo 3-4

• Au marcat Taison 21, Koulierakis 43, Zivkovic 45+4 / Nanasi 10, 45, Zetterstrom 90+6, Christiansen 99.
  • Click AICI pentru statistici
  • FINAL de meci. PAOK - Malmo 3-4, iar trupa lui Răzvan Lucescu părăsește Liga Campionilor și va evolua în play-off-ul Europa League.
  • Min. 117. PAOK forțează egalarea, cu câteva minute înainte de final. Trupa lui Răzvan Lucescu s-a instalat în careul suedezilor.
  • 17.678 spectatori au fost prezenți pe Toumba (cifră oficială).
  • Min. 108. BARĂ pentru PAOK! A doua din acest meci. Thomas Murg expediază un șut de la marginea careului, însă nimerește bara transversală.
  • A început repriza a doua de prelungiri. Trupa lui Răzvan Lucescu forțează egalarea.
  • S-a încheiat prima repriză de prelungiri. Malmo conduce la Salonic cu 4-3.
  • Min. 104. PAOK, debusolată! Busanello trimite un șut periculos de la marginea careului, însă portarul grecilor respinge cu greu.
  • Min. 99. GOL Malmo! Anders Christiansen îi readuce în avantaj pe suedezi! Ce meci la Salonic! PAOK a fost egalată la ultima fază și a primit golul 4 în minutul 9 al primei reprize de prelungiri. Acțiune individuală de excepție din partea mijlocașului. Kotarski a fost neputincios.
  • Au început prelungirile.
  • FINAL dramatic la Salonic! Partida intră în prelungiri după ce suedezii au dat lovitura la ultima fază.
  • Min. 90+6. ȘOC la Salonic! Malmo dă lovitura la ultima fază! Nils Zetterstrom înscrie după o fază ciudată în careu. Mingea a ricoșat la el, iar partida a intrat în prelungiri.
  • Min. 90+1. Ce șansă pentru Malmo! Pontus Jansson irosește o ocazie mare, după o lovitură puternică cu capul, care s-a dus puțin pe lângă poarta lui Kotarski.
  • Min. 81. Malmo forțează egalarea, însă trupa lui Răzvan Lucescu se apără foarte bine. Defensiva rezistă, PAOK, la 10 minute de play-off-ul Ligii.
  • Min. 59. O nouă șansă pentru formația lui Răzvan Lucescu! Thomas Murg expediază un șut care trece foarte aproape de poarta suedezilor.
  • Min. 57. BARĂ pentru PAOK! Mingea ajunge la Koulierakis după un corner, iar grecul trimite în bara din dreapta.
  • Min. 46. Început curajos de repriză pentru PAOK. Fundașii lui Malmo resping o centrare periculoasă.
  • START în repriza a doua.
  • Pauză la Salonic după o repriză senzațională! 3-2 pentru PAOK, iar Răzvan Lucescu este la o repriză de play-off-ul Ligii Campionilor.
  • Min. 45+4. GOL PAOK! Repriză de vis pe Toumba! PAOK revine în avantaj grație reușitei semnate de Andrija Zivkovic! Acesta a înscris după un șut magnific de la marginea careului.
  • Min. 45. GOL Malmo! Ce meci la Salonic! Malmo egalează la 2 după o gafă a portarului Dominik Kotarski! Nanasi face dubla după un șut parabil.
  • Min. 43. GOL PAOK! Konstantinos Koulierakis înscrie un gol superb de la o distanță mare! Portarul, neputincios.
  • Min. 28. Ocazie mare pentru PAOK! Konstantelias primește o pasă bună în careu, însă este blocat în ultimul moment de portar.
  • Min. 21. GOL PAOK! Taison execută perfect o lovitură liberă de la mare distanță și îl învinge pe Dahlin. Șutul nu i-a dat nicio speranță portarului.
  • Min. 10. GOL Malmo! Sebastian Nanasi înscrie superb cu capul! Probleme pentru trupa lui Răzvan Lucescu.
  • Min. 3. Ocazie pentru Malmo! Sergio Pena a executat o lovitură liberă puțin peste bara transversală.
  • A început meciul.

PAOK - Malmo, foto: X PAOK
PAOK - Malmo, foto: Imago Images
+17 FOTO

PAOK - Malmo, echipe de start

PAOK (4-2-3-1): Kotarski - Sastre, Kedziora, Koulierakis, Baba - Ozdoev, Camara - Konstantelias, Taison, Zivkovic - Thomas
Rezerve: Talichmanidis, Chalov, Despodov, Michailidis, Murg, Schwab, Thymianis, Tissoudali, Tsiftsis, Tsingaras, Vierinha
Antrenor: Răzvan Lucescu

Malmo (4-4-2): Dahlin - Larsen, Jansson, Zetterstrom, Busanello - Nanasi, Johnsen, Pena, Rieks - Botheim, Kiese Thelin
Rezerve: Persson, Friedrich, Ali, Berg, Bolin, Christiansen, Haksabanovic, Jorgensen, Makolli, Olsson, Persson, Rosengren, Rosler
Antrenor: Henrik Rydstrom
Arbitru: Marco Di Bello (Italia)
Stadion: Toumba (Salonic)

În tur, cele două formații au oferit un meci spectaculos, cu 4 goluri. Malmo a deschis scorul în minutul 28, prin Jansson, însă a fost egalată până la finalul primei reprize, prin Taison (42).

Suedezii au trecut în avantaj în minutul 67, prin Nanasi, iar Baba (75) i-a adus egalarea trupei lui Răzvan Lucescu.

În campionat, Malmo este lider, cu 41 de puncte după 18 etape. Are 6 în plus față de Djurgarden, ocupanta locului 2. De altfel, Malmo s-a impus în deplasare cu Halmstad, scor 1-0, înaintea returului cu formația lui Răzvan Lucescu.

În schimb, campionatul din Grecia nu a început. Prima etapă are loc în weekendul 17-18 august.

O să fie o un meci diferit, este un alt mediu. Noi vom avea parte de susţinerea suporterilor noştri. Malmo este o echipă care are multă experienţă în Europa și are experienţă în meciurile din deplasare. Pentru noi o să fie foarte importantă susţinerea fanilor noștri. Meciul din tur a fost foarte dificil pentru noi, dar și pentru echipa adversă.
Noi am petrecut o săptămână în care ne-am pregătit şi ne-am consolidat încrederea pe care o avem deja din ultimele trei meciuri bune pe care le avem în Europa. Echipa noastră are o mentalitate de învingători și o mentalitate a unei echipe care nu o să renunțe niciodată.

- Răzvan Lucescu, înainte de PAOK - Malmo

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
S-a stabilit! Pe ce stadion se joacă FCSB - Petrolul: „Ce să facem dacă bucureștenii sunt disperați”
Rezultat șocant în preliminarii! A fost 0-5 la pauză, ce a urmat în repriza secundă
Firma care se ocupă de mentenanța stadionului Steaua a rupt tăcerea: „Problemele sunt complexe”