INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CITY - SPARTA 5-0

Haaland a înscris două goluri, dat alt jucător a luat 10 curat într-o seară ISTORICĂ pentru Manchester City!

Matheus Nunes a fost jucătorul de 10 al lui Manchester City cu Sparta Praga // foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 24 octombrie 2024, 07:15 / Actualizat joi, 24 octombrie 2024 07:57

UEFA l-a desemnat pe Phil Foden ca cel mai bun jucător al meciului Manchester City - Sparta Praga 5-0, dar alt fotbalist al „cetățenilor”, lusitanul Matheus Nunes, a fost de zece în viziunea statisticienilor.

După 4-0 cu Slovan Bratislava, Manchester City a reușit o nouă victorie la scor în competiția premium din fotbalul de club.

Pe Etihad, campioana Angliei nu a avut milă de Sparta Praga, formație care începuse pozitiv faza ligii, cu o victorie și o remiză în primele două runde.

Phil Foden a deschis scorul în minutul 3, apoi a fost nevoie de alte 55 de minute pentru ca gazdele să sărbătorească golul 2. Abia în minutul 58 a reușit Erling Haaland să modifice tabela la 2-0, cu o execuție acrobatică, una care l-ar face invidios și pe Zlatan Ibrahimovic.

Rangers - FCSB, duel de foc în etapa #3 din Europa League » Echipele probabile + cele mai tari cote
RANGERS - FCSB

Haaland a înscris două goluri cu Sparta Praga, dat alt jucător de la Manchester City a luat 10 curat

John Stones a făcut 3-0 în '64, Haaland a reușit dubla 4 minute mai târziu, iar Matheus Nunes, cel care pasase decisiv la golurile 3 și 4, a stabilit scorul final în '88, dintr-un penalty pe care tot el îl obținuse.

La final, UEFA l-a desemnat pe Phil Foden drept omul meciului. Englezul a înscris golul de 1-0 și a avut o acuratețe a paselor de 85%.

Totuși, în ratingurile statisticienilor de la Sofascore, Foden a ajuns doar la 8,3. Alt jucător a fost vedeta serii, în opinia acestora: Matheus Nunes, utilizat de Pep Guardiola în banda stângă.

Nunes și-a trecut în cont două pase decisive: la golul 3 a centrat cu stângul pentru lovitura de cap a lui Stones, la reușita de 4-0 i-a pasat din prima lui Haaland la marginea careului, care a mai făcut câțiva pași și a finalizat.

El a avut 89 de atingeri de balon, a înscris golul de 5-0 dintr-un penalty pe care tot el îl obținuse, a oferit 3 pase-cheie, 61 dintre cele 64 de pase încercate au fost precise, a reușit 3 driblinguri din tot atâtea încercate și a câștigat 8 dueluri dintre cele 12 în care a fost implicat.

Seară istorică pentru Manchester City

Toate aceste statistici i-au adus nota 10 (zece) din partea celor de la Sofascore, într-o seară istorică pentru campioana Angliei: Manchester City a devenit prima echipă neînvinsă în 26 de meciuri consecutive în Champions League, cu mențiunea că partida pierdută la loviturile de departajare cu Real Madrid în sezonul precedent este consemnată ca un egal (rezultatul din cele 120 de minute de joc).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mititelu a demarat negocierile pentru înlocuitorul lui Croitoru. Discuții cu un fost antrenor de la Dinamo: „Ni-l dorim foarte mult”
Liga 2
Raul Rusescu nu înțelege ce se întâmplă la o forță a Ligii 1: „E mai grav decât credeam...”

„Cum adică să NU-l umilesc?” » Campioana Otilia Bădescu, interviu rar despre luptele pe muchie de paletă: „Chinezii au refuzat să mă pregătească, le-a fost frică!” + Ce mare regret are

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”