INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REGULAMENT

Revoluție în Liga Campionilor! Dispar calificările, iar România nu mai are șanse la grupe: cum vrea UEFA să schimbe competiția

FOTO: Guliver/GettyImages
FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat marti, 07 mai 2019 16:51

Andrea Agnelli, președintele lui Juventus și al sindicatului cluburilor mari din Europa, a lansat spre dezbatere revoluționarea Ligii Campionilor. Dispar calificările, iar România va fi interzisă în grupele competiției.

Șefii forului european plănuiesc o schimbare radicală începând cu ediția din 2024. Cele 32 de formații calificate în grupele Ligii Campionilor vor fi împărțite în patru grupe a câte opt formații, în loc de opt grupe cu patru formații.

Dispar preliminariile

Primele patru echipe din fiecare grupă vor merge în optimile de finală și se vor califica automat pentru ediția următoare a Ligii. Ocupantele locurilor cinci din fiecare grupă își asigură și ele biletele pentru următoarea ediție a competiției.

Formațiile clasate pe locurile șase și șapte vor disputa meciuri de baraj. Câștigătoarele merg în grupele ediției următoare din Liga Campionilor, iar pierzătoarele în grupele Europa League. Astfel, 24 de echipe își asigură automat calificarea în ediția următoare a competiției.

Europa League, singura șansă

Alte patru locuri vor fi ocupate de semifinalistele Europa League, iar ultimele patru vor fi atribuite campioanelor din cele mai puternice patru competiții, dacă acestea nu au obținut deja calificarea.

Totul este încă în faza de proiect, dar direcția este clară: cea mai importantă competiție inter-cluburi din lume devine din ce în ce mai exclusivistă. 

Astfel, singura șansă ca o echipă din România să ajungă în Liga Campionilor este să se califice în semifinalele Europa League! Lucru care s-a întâmplat o singură dată după Revoluție, când Steaua a fost la un pas de finală după 1-0 și 2-4 cu Middlesbrough în penultimul act.

Opoziție totală din partea Asociației Ligilor Europene

Lars-Christer Olsson, președintele Asociației Ligilor Europene, dezavuează noua inițiativă: „Fotbalul european este în pericol. Dacă UEFA acceptă această propunere o vom lua în aceeași direcție cu sportul din America de Nord, cu un model bazat pe francize, fără posibilitatea de promovare. Dacă l-am asculta pe Agnelli, ar exista o ligă închisă. Încă aștept proiectul oficial”.

Hagi în război cu UEFA

Și Gică Hagi, antrenorul Viitorului, își dorește schimbarea sistemului în Liga Campionilor. „Regele” propune însă ca UEFA să accepte direct campioanele primelor 32 de țări din clasamentul coeficienților. Adică exact opusul planului pe care îl au granzii Europei. (Detalii AICI)

2013e ultimul an în care România a avut o echipă în grupele Ligii Campionilor, atunci, Steaua obținea 3 puncte într-o grupă cu Chelsea, Schalke și FC Basel

Vezi și: 

LIVERPOOL - BARCELONA // Liverpool pregătește „comback-ul”! Klopp surprinde: „3 goluri pot fi marcate şi în cinci minute”

Citește și:
Fostul arbitru din Liga 1 a „zguduit” Bursa de Valori: „Am o avere de 60-80 milioane de euro” » Pregătește o BOMBĂ: „Lucrez la proiect, Hagi CEO!”
Special
Fostul arbitru din Liga 1 a „zguduit” Bursa de Valori: „Am o avere de 60-80 milioane de euro” » Pregătește o BOMBĂ: „Lucrez la proiect, Hagi CEO!”
Se lucrează într-un ritm uluitor la Stadionul Dinamo: arena din Ștefan cel Mare este deja 50% demolată » GSP a intrat pe șantier
Special
Se lucrează într-un ritm uluitor la Stadionul Dinamo: arena din Ștefan cel Mare este deja 50% demolată » GSP a intrat pe șantier
FCSB se mută la Craiova » Decizia oficialilor campioanei
Superliga
FCSB se mută la Craiova » Decizia oficialilor campioanei
I-au prins! Kim Kardashian se iubește cu unul dintre cei mai cunoscuți sportivi din lume
Stiri extrasport
I-au prins! Kim Kardashian se iubește cu unul dintre cei mai cunoscuți sportivi din lume
Premieră pe piața auto: Dacia Logan a dispărut din preferințele românilor
Profit.ro
Premieră pe piața auto: Dacia Logan a dispărut din preferințele românilor
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (83)
jeff_bridges
jeff_bridges  •  07 Mai 2019, 18:12

România nu merită oricum echipe în Europa. Liga 1 e un campionat de blatiști și trișori!

jeff_bridges
jeff_bridges  •  07 Mai 2019, 18:11

Au aflat și ăștia de blaturile lui Dan Chinezescu

100002473541087
Danut Ognean  •  07 Mai 2019, 19:42
Postat de nelu_faget pe 07 Mai 2019, 19:38

Europenii civilizati s-au saturat de gangsterii din Est si de apucaturile lor de blatisti. Faima lui Redmic si Dan Petrescu a ajuns departe!

condoleante gigelule

Vezi toate comentariile (83)
Comentează