INTERNATIONAL  »  PRELIMINARII CM 2010  »  EURO 2012 ÎNCEPE ACUM PENTRU RĂZVAN LUCESCU

5 meciuri decisive

Articol de - Publicat vineri, 01 mai 2009 00:00

Pentru a nu fi în urna a treia valorică, "tricolorii" au nevoie să cîştige cît mai multe puncte în partidele rămase în preliminariile CM

Deşi mai avem doar şanse infime de calificare la World Cup 2010, cele cinci meciuri rămase de jucat în această campanie vor conta enorm pentru viitorul echipei naţionale. Motivul? Aceste partide vor fi luate în calcul la stabilirea coeficientului UEFA pe baza căruia se vor decide urnele valorice la tragerea pentru preliminariile Euro 2012. În acest moment, România se află pe locul 24 în clasamentul UEFA, poziţie care o va plasa în urna a treia valorică! Pentru a evita acest lucru, trupa lui Răzvan Lucescu trebuie să strîngă cît mai multe rezultate pozitive în ultima parte a preliminariilor pentru CM 2010.

3 deplasări infernale
Din păcate, programul nu îi ajută pe "tricolorii", jucînd cu primele trei clasate în deplasare. Echipa naţională nu are nici un palmares strălucit în meciurile disputate afară în preliminarii, reuşind în istoria ei puţine succese importante în deplasare: 2-0 cu Iugoslavia (1977), 1-0 cu Suedia (1983) şi 1-0 cu Portugalia (1998).

Cum se calculează coeficientul
Coeficientul UEFA se stabileşte pe baza rezultatelor obţinute în partidele oficiale din ultimii 5 ani. Mai exact, preliminariile şi turneul final CM 2006, preliminariile şi turneul final Euro 2008 şi preliminariile CM 2010. Ultimele două campanii au o pondere de 40% în calcularea coeficientului, în timp ce meciurile pentru World Cup 2006 contează doar în proporţie de 20%.

Nu se ştie încă sistemul

UEFA încă nu a stabilit sistemul de calificare la Euro 2012, dar cel mai probabil vor fi 6 grupe de cîte 6 echipe şi 3 de cîte 5 echipe. Se vor califica la turneul final ocupantele primului loc şi cel mai bun loc 2, iar restul ţărilor aflate pe poziţiile secunde vor juca baraj. În aceste condiţii, primele 5 urne vor avea 9 formaţii, iar ultima doar 6 echipe.

"Nu am stat să mă gîndesc deocamdată la această problemă"
RĂZVAN LUCESCU, selecţioner ROMÂNIA

18 victorii a reuşit Răzvan Lucescu în cele 69 de meciuri ale sale disputate ca antrenor în deplasare în Liga I. El a mai fost învins de 22 de ori şi remizat de 29 de ori

Pentru a nu fi în urna a treia valorică, "tricolorii" au nevoie să cîştige cît mai multe puncte în partidele rămase în preliminariile CM

Deşi mai avem doar şanse infime de calificare la World Cup 2010, cele cinci meciuri rămase de jucat în această campanie vor conta enorm pentru viitorul echipei naţionale. Motivul? Aceste partide vor fi luate în calcul la stabilirea coeficientului UEFA pe baza căruia se vor decide urnele valorice la tragerea pentru preliminariile Euro 2012. În acest moment, România se află pe locul 24 în clasamentul UEFA, poziţie care o va plasa în urna a treia valorică! Pentru a evita acest lucru, trupa lui Răzvan Lucescu trebuie să strîngă cît mai multe rezultate pozitive în ultima parte a preliminariilor pentru CM 2010.

3 deplasări infernale
Din păcate, programul nu îi ajută pe "tricolorii", jucînd cu primele trei clasate în deplasare. Echipa naţională nu are nici un palmares strălucit în meciurile disputate afară în preliminarii, reuşind în istoria ei puţine succese importante în deplasare: 2-0 cu Iugoslavia (1977), 1-0 cu Suedia (1983) şi 1-0 cu Portugalia (1998).

Cum se calculează coeficientul
Coeficientul UEFA se stabileşte pe baza rezultatelor obţinute în partidele oficiale din ultimii 5 ani. Mai exact, preliminariile şi turneul final CM 2006, preliminariile şi turneul final Euro 2008 şi preliminariile CM 2010. Ultimele două campanii au o pondere de 40% în calcularea coeficientului, în timp ce meciurile pentru World Cup 2006 contează doar în proporţie de 20%.

Nu se ştie încă sistemul

UEFA încă nu a stabilit sistemul de calificare la Euro 2012, dar cel mai probabil vor fi 6 grupe de cîte 6 echipe şi 3 de cîte 5 echipe. Se vor califica la turneul final ocupantele primului loc şi cel mai bun loc 2, iar restul ţărilor aflate pe poziţiile secunde vor juca baraj. În aceste condiţii, primele 5 urne vor avea 9 formaţii, iar ultima doar 6 echipe.

"Nu am stat să mă gîndesc deocamdată la această problemă"
RĂZVAN LUCESCU, selecţioner ROMÂNIA

18 victorii a reuşit Răzvan Lucescu în cele 69 de meciuri ale sale disputate ca antrenor în deplasare în Liga I. El a mai fost învins de 22 de ori şi remizat de 29 de ori

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Nu s-a văzut la TV » Haos imediat după Dinamo - Botoșani: ce s-a întâmplat pe „Arcul de Triumf”
Superliga
Nu s-a văzut la TV » Haos imediat după Dinamo - Botoșani: ce s-a întâmplat pe „Arcul de Triumf”
Simona Halep la 33 de ani » Cu cine și-a petrecut sportiva ziua de naștere
Tenis
Simona Halep la 33 de ani » Cu cine și-a petrecut sportiva ziua de naștere
Cu ce se ocupă acum Anita Gorbicz, legenda handbalului din Ungaria » Tocmai a fost confirmată pe poziție
Handbal
Cu ce se ocupă acum Anita Gorbicz, legenda handbalului din Ungaria » Tocmai a fost confirmată pe poziție

„Nu mă mai uit la meciurile lui. Îi urez succes!” » Antrenorul care l-a descoperit pe Ștefan Târnovanu, mărturie dureroasă, chiar după FCSB - RFS

Gigi Becali, dezlănțuit după victoria FCSB! 3 jucători remarcați: „Nu doar că-i măresc contractul, îi iau și apartament!” + „Miculescu e jucător de luptă, o să joace cu PAOK”


Comentarii (11)
 •  02 Mai 2009, 00:08
Postat de pe 01 Mai 2009, 03:34

[...]ca vad ca Gazeta a calculat doar titlul. Pai ce statistician esti mah tu? Unde sunt calculele? Ca ne trebuiesc cat mai multe victorii? Pai cred ca era previzibil, nu crezi? Uite pana maine seara fac eu toata ierarhia si ti-o donez tie, poate iti justifici banii pe care ii iei. Gasisi si tu un clasament pe undeva, il facusi imagine, pusesi trei randuri de text si hop!Gata articolul Si pentru "Eu":chiar nu am gresit, daca iei in calcul actualele prel asa este, suntem mult mai jos.

Astept calculele tale. Sper ca nu ne vei uita...

 •  02 Mai 2009, 00:03
Postat de pe 01 Mai 2009, 02:58

Ionut, mai documenteaza-te. ://europeancups.altervista.org/index.htm In momentul de fata Romania este pe locul 17. Daca tragerea la sorti ar avea loc maine, Romania ar fi in grupa a II-a valorica. Din spate insa vin tari cu program mai usor ca al nostru si la putine puncte in urma. In prima grupa sunt(in ordine) Spania, Germania, Olanda, Italia,Croatia, Anglia, Rusia, Franta si Portugalia. In a doua urna: Grecia, Cehia, Suedia,Elvetia,Turcia, Polonia, Danemarca, ROMANIA si Serbia

@eu Nu stiu daca ai si citit cum au calculat baietii de pe acel site. Ei au luat in considerare si cate meciuri mai are de disputat fiecare echipa. Eu am facut calcule doar pe ce rezultate s-au inregistrat pana acum. Oricum aceste urne se vor schimba mult pana la final. Ideea e ca tb sa castigam puncte in cele 5 meciuri ramase pentru a spera la urna a doua.

 •  01 Mai 2009, 11:21

mai cristi_shaq, daca nu ziceai tu asta muream neluminati. cat despre articol ar fi bun daca nu ar avea un titlu penibil. auzi tu, cica il sperie pe razvan ca trebuie sa ia puncte. hahahahaha. pai daca l-ar fi speriat asta nu ar mia fi venit. si daca nu stia ca antrenorul de fotbal are ca datorie sa acumuleze puncte atunci ar fi fost poate contabil, sau politician, sau orice.

Vezi toate comentariile (11)
Comentează