INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SAUDI PRO LEAGUE

FOTO Alexandru Crețu, decisiv la debutul pentru Al Wehda » Cu o zi în urmă a fost comparat de arabi cu o mare personalitate istorică

Alexandru Crețu / Foto: Al Wehda (X) +8   FOTO
Alexandru Crețu / Foto: Al Wehda (X)

Articol de - Publicat joi, 29 august 2024 15:40 / Actualizat joi, 29 august 2024 15:40

Alexandru Crețu (32 de ani) a debutat cu dreptul în Saudi Pro League. Internaționalul român a oferit pasa decisivă la golul care a decis soarta celor trei puncte în Al Wehda - Al Orubah, scor 2-1, din etapa a doua a campionatului Arabiei Saudite.

Crețu a început meciul din postura de rezervă, fiind introdus pe teren în minutul 57. În al treilea minut al prelungilor, fostul mijlocaș defensiv al celor de la Universitatea Craiova l-a lăsat singur cu portarul pe Khadhari. Acesta a punctat cu o execuție printre picioarele portarului advers.

Alexandru Crețu, decisiv la primul meci pentru Al Wehda

Alexandru Crețu, decisiv la debutul pentru Al Wehda » Cu o zi în urmă a fost comparat de arabi cu o mare personalitate istorică / Foto: Al Wehda (X)
+3 FOTO

Contribuția decisivă a lui Alexandru Crețu vine la doar o zi după ce Al Wehda l-a prezentat oficial pe contul de X al clubului. Și nu a fost orice fel de prezentare. Mijlocașul român a fost comparat cu nimeni altul decât celebrul împărat roman Gaius Iulius Ceasar.

„Romanul Caesar a ajuns”, au scris cei de la Al Wehda despre Alexandru Crețu.

Cât au plătit arabii pentru Alexandru Crețu

Conducerea de la Al Wehda a achitat către Universitatea Craiova pentru a obține serviciile lui Alexandru Crețu suma de 600.000 de euro, potrivit Transfermarkt.

Până să ajungă la arabi, Alexandru Crețu a mai evoluat în cariera sa pentru încă alte 5 echipe: Poli Iași (162 de meciuri, 7 goluri, 8 pase decisive), Universitatea Craiova (123 de meciuri, 16 goluri, 10 pase decisive), NK Maribor (94 de meciuri, 5 goluri, 6 pase decisive) Olimpija Ljubljana (25 de meciuri, două goluri, o pasă de gol) și FCSB (7 meciuri).

800.000de euro este cota sa de piață, conform sursei citate anterior

El a câștigat campionatul cu NK Maribor în sezonul 2018 - 2019 și a reușit să își treacă de două ori în palmares și primul loc în Liga 2 cu Poli Iași (2012 și 2014). Alexandru Crețu a adunat, de asemenea, 7 selecții pentru prima reprezentativă a României.

Match Quiz U. Craiova - Rapid

Ești expert în fotbalul intern? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă superpremiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Giovanni Becali, atac devastator împotriva lui Chivu și Chiricheș: „Doi trădători! Nepotul meu îl ducea acasă băut și praf, și pilaf!”
Egiptenii au năvălit pe pagina Rapidului după transferul lui Boupendza: „Vă vom distruge, ne vedem la FIFA”
FCSB a dat lovitura în 60 de minute! Număr IMENS de abonamente vândute pentru meciurile din Europa League