INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  BOLOGNA - PARMA

VIDEO Parma a rezistat eroic în 10 oameni. Cum s-au descurcat Dennis Man și Valentin Mihăilă

Dennis Man/ foto Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 06 octombrie 2024, 17:52 / Actualizat duminica, 06 octombrie 2024 20:20

Parma a remizat în deplasare cu Bologna, scor 0-0, în etapa a 7-a din Serie A. Echipa lui Dennis Man și Valentin Mihăilă a jucat în 10 oameni din minutul 53.

Programul complet al etapei #7 din Serie A

Dennis Man a fost titular pentru a șaptea oară în acest sezon în Serie A, în timp ce Valentin Mihăilă a început în premieră un meci pe bancă în campionatul Italiei.

Deși a avut o deplasare grea, la o echipă care joacă în Champions League, Parma a început bine meciul și a avut o primă ocazie în minutul 14, când Bonny a tras în blocaj din 6 metri. Tot atacantul Parmei a trimis peste poartă de la marginea careului, din pasa lui Dennis Man. Internaționalul român nu a ieșit în evidență în prima repriză, a măcinat în gol în flancul drept.

„Sânge rece!” » Italienii se înclină în fața lui Răzvan Marin după golul cu Juventus » Nota primită de român
ITALIA

VIDEO. Parma, cu om în minus din minutul 53

În startul reprizei secunde, terenul s-a înclinat spre poarta Parmei. Coulibaly, fundașul dreapta al echipei lui Man și Mihăilă, a fost eliminat după un fault dur, cu talpa pe glezna unui adversar. Bologna s-a aruncat în atac, Parma s-a cantonat în apărare, iar Dennis Man a fost nevoit să coboare până în propriul careu pentru a-și ajuta coechipierii.

A mai trecut sporadic centrul terenului, însă fără să creeze pericol la poara adversă.

Cum s-au descurcat Dennis Man și Valentin Mihăilă

În minutul 72 a intrat și Mihăilă, care, la fel ca Man, a fost nevoit să stea mai mult în propriul careu. A plecat pe contraatac la câteva minute după ce a fost introdus pe gazon și a tras un șut de la distanță, pe poartă, dar fără să creeze pericol.

Scenariul a continuat, Parma s-a apărat în tranșee și a încercat pe contraatac. Așa s-a născut cea mai mare ocazie a „cruciaților”. Mihăilă și-a făcut mingea pe șut și a tras de la distanță la colțul lung, iar portarul de la Bologna a respins cu greu de la firul ierbii.

FINAL. Bologna - Parma 0-0

Bologna - Parma » Echipele de start

Bologna (4-3-3): Ravaglia - Holm, Beukema, Erlic, Lykogiannis - Aebischer, Freuler, Moro - Orsolini, Castro, Ndoye
Rezerve: Bagnolini, Casale, Corazza, Dallinga, De Silvestri, Dominguez, Fabbian, Iling Junior, Karlsson, Miranda, Odgaard, Posch, Skorupski, Urbanski
Antrenor: Vicenzo Italiano

Parma (4-2-3-1): Suzuki - Del Prato, Balogh, Valeri, Coulibaly - Sohm, Bernabe - Cancellieri, Hernani, Man - Bonny
Rezerve: Almqvist, Camara, Charpentier, Chichizola, Corvi, Di Chiara, Hainaut, Haj Mohamed, Keita, Leoni, Mihăilă, Osorio, Valenti
Antrenor: Fabio Pecchia

Stadion: Dall'Ara