INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  HAMILTON - RANGERS

„Hagi a revenit pe poziția decarului și s-a simțit” » Ce notă a luat Ianis

Hagi a înscris primul gol din acest sezon la Rangers // foto: Instagram @ rangersfc

Articol de - Publicat duminica, 30 august 2020 11:53 / Actualizat duminica, 30 august 2020 14:17

Ianis Hagi (21 de ani) a deschis scorul și a irosit două ocazii singur cu portarul în Hamilton - Rangers (0-2), primind nota 7, într-un meci în care a rămas în teren 84 de minute.

Reacțiile fanilor după primul gol al lui Ianis Hagi din noul sezon: „El e viitorul!” + „O să facă performanță aici”

Lui Ianis Hagi i-a prins bine etapa de penitență, cu Kilmarnock, pe banca de rezerve. Managerul Steven Gerrard l-a retitularizat sâmbătă seară, la 2-0 pe terenul lui Hamilton, și mijlocașul român a livrat o prestație remarcabilă.

„Revenirea pe poziția decarului i-a priit și el a avut imediat impact asupra jocului lui Rangers. Nemilos la prima eroare a gazdelor, Ianis a deschis scorul. Putea face 3-0, dar Fulton i-a scos voleul. La fel, după pauză, altă execuție de gol i-a fost deviată peste bara transversală”, a punctat ziarul The Scottish Sun, care l-a notat cu 7, doar Kent și Jack primind 8.

Record din 1906, egalat!

Hagi junior nu a prins sfârșitul întâlnirii pe teren, fiind schimbat cu Arfield în minutul 83. Partida în care liderul din Premier League a avut 25 de șuturi la poartă și numai două goluri a însemnat și egalarea unui record scoțian vechi de 114 ani. A fost a șasea partidă la rând cu poarta închisă în campionat, precedenta performanță aparținându-i Celtic-ului pregătit de Willie Maley, din 1906!

Clasament Scottish Premier League: Rangers este lider după 6 etape!

Ianis, lăudat și de fani

Și suporterii lui Gers au apreciat revitalizarea românului. „Ianis Hagi este viitorul!”, „Sunt cel mai mare fan al tău, Ianis! Te voi urmări mereu”, „Avea nevoie de acest gol. Felicitări!”, „Acest jucător va face performanță aici. Nu înțeleg cum de l-am putut transfera cu atât de puțini bani” și „Așa se întâmplă când îl folosim pe cea mai bună poziție a sa”, sunt câteva din comentariile acestora.

402 minutea adunat Ianis Hagi în primele 6 etape din Scottish Premier League, cu un gol marcat

Golul marcat de Ianis în Hamilton - Rangers 0-2

Mai multe știri despre stranieri:

VIDEO A marcat și a avut o criză de nervi! Claudiu Keșeru, protagonistul unei faze stranii

VIDEO A oferit un assist senzațional, a fost schimbat la pauză și criticat de antrenor! Seară confuză pentru Alex Mitriță în MLS

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!