INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

FOTO Eșec pentru Man și Mihăilă în Italia! Românii au ratat primul obiectiv al sezonului » Mircea Lucescu a fost la meci

Dennis Man a ratat o lovitură de la 11 metri în Parma - Palermo, foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 11 august 2024 22:12 / Actualizat duminica, 11 august 2024 22:31

Parma, echipa la care evoluează Dennis Man (25 de ani) și Valentin Mihăilă (24 de ani), a fost eliminată încă din turul doi al Cupei Italiei. Palermo, formația unui alt jucător român, fundașul Ionuț Nedelcearu (28 de ani).

Man a ratat o lovitură de la 11m în minutul 19, la scorul de 0-0. Penalty-ul a fost obținut de Valentin Mihăilă. La meci a fost prezent și noul selecționer al României, Mircea Lucescu (79 de ani). Acesta a vrut să-i vadă la treabă pe cei doi jucători ai Parmei, dar și pe Nedelcearu, fundașul central de la Palermo.

Man și Mihăilă, eliminați din Cupa Italiei

Man a șutat puternic, la firul ierbii, în stânga portarului oaspeților, însă Alfred Gomis (30 de ani) a respins în corner. În cele din urmă, echipa lui Ionuț Nedelcearu a deschis scorul în minutul 45+2, prin Roberto Insigne (30 de ani).

Man a fost înlocuit de tehnicianul Fabio Pecchia (50 de ani) în minutul 81 cu Mateusz Kowalski (19 ani). Mihăilă a fost integralist în partida pe care Parma a pierdut-o.

Valentin Mihăilă nu a putut să-și conducă echipa spre victorie, foto: Imago Images

De cealaltă parte, Ionuț Nedelcearu, fostul apărător de la Dinamo, a fost schimbat cu 10 minute înainte de final, cu Patryk Peda (22 de ani). Palermo o va întâlni în deplasare pe Napoli, în următorul tur din Cupa Italiei.

Încă de la prima conferință de presă din postura de selecționer, Mircea Lucescu a anunțat că se va baza doar pe jucători cu minute la echipele de club.

Contează doar valoarea, forma, competiția în care fotbaliștii joacă. Voi fi preocupat și de evoluția tinerilor. Sper ca nucleul echipei să vină din campionatul intern, iar jucătorii să fie un exemplu. Nu vreau ca la națională să vină jucătorii doar pentru imagine, vreau jucători care o să vină pentru performanțe.

- Mircea Lucescu

Parma, nou-promovată în Serie A, primește vizita celor de la Fiorentina, în prima etapă din noul sezon. Duelul are loc sâmbătă, 17 august, de la 19:30.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Helmut Duckadam a fost operat pe cord deschis » Primele informații: rămâne în spital până cel puțin luni!
Stiri extrasport
Intră CFR Cluj în insolvență? » Ioan Varga are datorii de peste 60 de milioane de euro pe care trebuia să le achite de 6 ani!

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”