INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Dorin Rotariu, debut cu gol de 3 puncte în Turcia! Cum a înscris

Dorin Rotariu, cu numărul 22, a înscris la debutul la Ankaragucu // sursă foto: Twitter

Articol de - Publicat duminica, 22 septembrie 2024, 10:40 / Actualizat duminica, 22 septembrie 2024 10:42

Dorin Rotariu, 29 de ani, a debutat cu gol la noua lui echipă, Ankaragucu, în liga a doua a Turciei. Reușita românului a adus victoria pentru echipa din Ankara, 2-1 cu Sakaryaspor.

După mai bine de jumătate de an în care nu a avut echipă, FCSB punându-l pe liber în ianuarie, Dorin Rotariu a semnat cu Ankaragucu, formație din liga secundă a Turciei.

Pe 15 septembrie, la 2-3 cu Karagumruk, mijlocașul lateral român a fost rezervă neutilizată.

Sâmbătă seara, contra lui Sakaryaspor, a primit șansa debutului. Rotariu a fost aruncat în luptă în minutul 60, când scorul era 1-1. Pentru echipa lui punctase Cigerci din penalty (minutul 35), pentru oaspeți Emre Demir ('42).

Dorin Rotariu, debut cu gol de 3 puncte în Turcia, la Ankaragucu

În minutul 83, Rotariu a spart gheața la noua echipă. Servit ideal, peste apărarea adversă, Dorin a înaintat până în interiorul careului advers și a finalizat impecabil, șiret în stânga porții.

Golul lui Rotariu a adus victoria pentru Ankaragucu, care a urcat pe locul 8, cu un total de 9 puncte din 6 meciuri. Liderul Istanbulspor are 12 puncte, dar a jucat un meci mai puțin.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Îl vinde FCSB pe Târnovanu? Secretele din spatele interesului lui Becali pentru Zima + Reacția Petrolului: „Are prelungirea pe masă”
„Don Juan” Florin Bratu i-a dat replica lui Dorinel Munteanu, după atacul din GSP.ro: „M-a jignit!”
Gigi Becali a anunțat primul „11” pentru debutul în grupa de Europa League » 3 jucători titulari cu Petrolul sunt OUT
Europa League

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”