INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LIGA CAMPIONILOR ASIEI

Cum s-a descurcat Florinel Coman în seara în care FCSB luptă pentru play-off-ul Ligii Campionilor

Florinel Coman, foto: X Al-Gharafa

Articol de - Publicat marti, 13 august 2024 20:50 / Actualizat marti, 13 august 2024 21:10

Florinel Coman (26 de ani), a jucat astăzi 96 de minute pentru Al-Gharafa, în calificările pentru Liga Campionilor Asiei. Echipa fostului atacant de la FCSB a învins-o pe teren propriu pe Al-Ahli Dubai, scor 1-0, grație reușitei semnate de Ferjani Sassi (32 de ani) în minutul 50 și s-a calificat în grupele Ligii Campionilor Asiei.

Coman a fost titular pentru a doua oară în tricoul celor de la Al-Gharafa într-o partidă oficială.

Florinel Coman, evoluție ștearsă la Al-Gharafa în meciul cu Al-Ahli Dubai

Coman a fost coleg în atacul qatarezilor cu Joselu (34 de ani), fostul star de la Real Madrid. Atacantul spaniol a înscris în minutul 6, însă reușita a fost anulată de VAR din cauza unui ofsaid.

În schimb, Florinel Coman nu a fost unul dintre remarcații din tabăra celor de la Al-Gharafa. A fost notat cu 6.8 de portalul Sofascore. Doar Joselu a primit o notă mai mică, 6.7.

Coman a atins balonul de 36 de ori și a oferit 10 pase precise din 16. A expediat 5 centrări, însă doar una corectă. Fostul atacant de la FCSB a trimis un șut pe poartă și unul pe lângă. Nu i-a ieșit niciun dribling din cele 4 pe care le-a încercat.

Evoluția lui Florinel vine în seara marelui meci dintre FCSB și Sparta Praga, din Liga Campionilor. Cu un succes, fosta echipă a vârfului român se califică în play-off, acolo unde o va întâlni pe PAOK sau Malmo.

Coman a fost înlocuit în minutul 96 de Rabih Boussafi (24 de ani). În cele din urmă s-a terminat bine pentru formația lui, care s-a impus la limită, scor 1-0.

Pentru Coman & Al-Gharafa urmează duelul din campionat cu Al Ahli Doha. Duelul din deplasare are loc pe 18 august, de la 20:30.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
S-a stabilit! Pe ce stadion se joacă FCSB - Petrolul: „Ce să facem dacă bucureștenii sunt disperați”
Rezultat șocant în preliminarii! A fost 0-5 la pauză, ce a urmat în repriza secundă
Firma care se ocupă de mentenanța stadionului Steaua a rupt tăcerea: „Problemele sunt complexe”