INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  AL GHARAFA

Florinel Coman, integralist într-un meci dramatic din Liga Campionilor Asiei. Ce notă a primit

Florinel Coman, în Al Gharafa - Al Wasl/ foto X @Al Gharafa

Articol de - Publicat marti, 22 octombrie 2024 21:05 / Actualizat marti, 22 octombrie 2024 21:22

Florinel Coman (26 de ani) a fost integralist pentru Al Gharafa în eșecul dramatic cu Al Wasl, scor 1-2, din etapa a treia a grupelor din Liga Campionilor Asiei.

Coman a fost folosit pe un post nou. A fost trimis mijlocaș dreapta, într-un sistem 4-1-4-1. Extrema stânga, postul de bază al lui Florinel, a fost ocupată de Yacine Brahimi în partida cu Al Wasl. „Vârf” a fost Joselu, fostul atacant de la Real Madrid.

OUT de la FCSB? » Jucătorul dispărut din echipa roș-albaștrilor nu mai intră în planurile lui Becali
FCSB

Florinel Coman, integralist în Liga Campionilor Asiei. Nota primită

Pentru Coman a fost al treilea meci în Champions League Asia, competiție în care are două assist-uri. Cu Al Wasl, a jucat mijlocaș dreapta și a fost activ. Pe site-ul de statistică sofascore a primit cea mai mare notă din echipa lui, 7, la egalitate cu portarul Sergio Rico.

Cele mai periculoase faze create de Coman au venit însă tot din stânga, după cornere executate scurt. În minutul 43, după a pasă primită de la colțul ternului, Florinel a șutat periculos din flancul stâng, dar Seferovic a respins cu capul din fața porții.

Mingea s-a dus tot în corner, iar de data aceasta a venit golul. După o altă pasă scurtă primită de la colț, Coman a centrat în fața porții. Fundașii lui Al Wasl nu au reușit să respingă, iar Sassi a deschis scorul din apropiere.

Al Gharafa a fost întoarsă dramatic, pe finalul meciului. Lima a egalat dintr-un penalty primit după intervenția VAR, în minutul 84. În minutul al doilea al prelungirilor, Isaac a dus scorul la 2-1 pentru Al Wasl.

Pentru Florinel Coman a fost al 11-lea meci la Al Gharafa, după transferul de la FCSB din vara acestui an. Internaționalul român are două goluri și 5 assist-uri în toate competițiile.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Tatăl lui Mihai Popescu, detalii savuroase despre fiul său înainte de Rangers - FCSB: „Voiai să-i batem pe ăștia?!”