INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Cum s-a terminat duelul românilor din Turcia

Deian Sorescu, foto: X Gaziantep FK

Articol de - Publicat luni, 23 septembrie 2024 22:38 / Actualizat luni, 23 septembrie 2024 22:52

Gaziantep, formația românilor Alexandru Maxim (34 de ani) și Deian Sorescu (27 de ani), a remizat pe teren propriu cu Trabzonspor, trupa pentru care evoluează atacantul Denis Drăguș (25 de ani), scor 0-0, în etapa 6 din campionatul Turciei.

Cele două echipe aveau mare nevoie de puncte înaintea acestui duel. Ambele se află în zona locurilor retrogradabile și au un start ezitant de sezon.

Gaziantep a remizat cu Trabzonspor

Un singur fotbalist român a fost titular în acest duel. Este vorba despre Deian Sorescu. Ceilalți au intrat în repriza a doua pentru echipele lor. Gaziantep a început mai bine partida, iar David Okereke a trimis în bară încă din minutul 18.

La pauză Trabzonspor l-a trimis pe teren pe Denis Drăguș, cel care l-a înlocuit pe Cihan Canak (19 ani). Oaspeții au reușit să deschidă scorul în minutul 59. Simon Banza a preluat un balon respins în careu și l-a învins pe portarul lui Gaziantep.

În cele din urmă, reușita a fost anulată după intervenția VAR, spre dezamăgirea lui Denis Drăguș. Alexandru Maxim a fost trimis pe teren în minutul 79. Mijlocașul l-a înlocuit pe Furkan Soyalp (29 de ani). Sorescu a jucat toate minutele, însă fără realizări pe tabela de marcaj.

S-a terminat 0-0, iar ambele echipe au parte de un start ezitant de sezon. Cele două sunt vecine de clasament. Gaziantep este pe locul 15, cu 4 puncte după 5 meciuri, în timp ce Trabzonspor este un loc mai sus, cu 5 puncte. Pentru Gaziantep urmează duelul din deplasare cu Eyupspor.

De cealaltă parte, Trabzonspor va primi vizita celor de la Konyaspor.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Atunci am turbat!” » Marius Șumudică, SHOW inconfundabil la interviu: „Au ieșit ghioceii, vin cu stropitoarea!”
Nicușor Dan, anunț de ultim moment despre Arena Națională
Dune 3 se poate filma în Anglia! Imagini catastrofale surprinse la arena Plough Lane » Meciul cu Newcastle, amânat

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură