INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  MERCATO

Lovitură pentru George Pușcaș: NU mai are loc în Serie A! Este pe lista scurtă a echipei care a retrogradat la finalul sezonului

George Pușcaș, foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 07 iulie 2024 21:50 / Actualizat duminica, 07 iulie 2024 22:23

Cel mai probabil, George Pușcaș (28 de ani) nu va continua la Genoa în sezonul următor, dar ar putea rămâne în Italia. Atacantul, dorit și de APOEL Nicosia, se află pe lista celor de la Salernitana, formație care a terminat pe ultimul loc în sezonul trecut din Serie A.

Pușcaș merge în Serie B în cazul în care va ajunge la un acord cu Salernitana. El a fost împrumutat în finalul sezonului trecut la Bari, alături de care a evitat retrogradarea în Serie C în urma unui baraj. Chiar dacă a prins doar 40 de minute la Euro 2024, Pușcaș a devenit o țintă pentru Salernitana, potrivit Tuttomercatoweb.

George Pușcaș, pe lista celor de la Salernitana

Atacantul echipei naționale a înscris 4 goluri în 17 meciuri în sezonul trecut pentru Bari. Nu a convins, însă ar putea evolua pentru Salernitana, care va încerca să revină pe prima scenă din Italia.

„Salernitana ar putea reveni la atac la sfârşitul lunii. De asemenea, s-au purtat discuţii cu tânărul portar Magro şi atacantul Francavilla Artistico. Cele două mutări sunt în „standby”. Numele mai multor jucători au fost legate de Salernitana: Veseli Tripaldelli, Di Tacchio, Thiam, Paleari, Puşcaş şi Riccio”, precizează italienii.

Presa italiană precizează faptul că și alte echipe din Serie B îl au pe Pușcaș pe listă. Salernitana a avut un sezon dezastruos în Serie A. A terminat ultima, pe locul 2.

Înțelegerea atacantului naționalei cu Genoa expiră în 2026. Rămâne de văzut dacă următoarea echipă pentru care va evolua va achita o sumă de transfer pentru el sau va alege să-l împrumute.

Pușcaș a fost rezervă în cele patru meciuri pe care naționala României le-a disputat la Campionatul European. A jucat 16 minute cu Ucraina, nu a fost utilizat cu Belgia și a prins alte 24 de minute cu Slovacia. A fost rezervă neutilizată în meciul cu Olanda, din optimile turneului final din Germania.

1,5 milioane de euroe cota lui George Pușcaș, potrivit Transfermarkt

Match Preview. Olanda - Anglia » Semifinală Euro 2024

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Femeia care l-a adus la disperare pe Gigi Becali, încătușată în București: „Se manifesta într-un mod agresiv”
Rapid îi poate da lovitura lui CFR Cluj » Un internațional ar fi aproape să semneze
Mihai Stoica a răbufnit după ce l-a auzit pe jucătorul lui Poli Iași: „Cum adică își dorește să ia CFR campionatul?”

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP