INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SERIE B

Horațiu Moldovan, integralist într-un meci cu 7 goluri în Serie B » Concluziile și notele italienilor

Horațiu Moldovan, foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 19 octombrie 2024 22:24 / Actualizat sambata, 19 octombrie 2024 22:45

Cu Horațiu Moldovan (26 de ani) integralist, Sassuolo a câștigat în deplasarea de la Brescia cu 5-2, consolidându-și locul 3 în Serie B.

Până astăzi, Horațiu Moldovan primise un singur gol în primele lui 4 apariții la Sassuolo. Portarul român a fost bătut de două ori la Brescia, dar asta în contextul în care gazdele au cadrat 8 șuturi pe poarta lui.

Daniel Boloca, mijlocașul care a ales Italia în loc să reprezinte România la nivelul primei reprezentative, a deschis scorul pentru Sassuolo în minutul 2, cu un șut de la 14-15 metri de poartă. Gazdele au egalat în minutul 20 prin Fogliata, al cărui șut din cădere, plasat lângă bară, a fost imposibil de scos.

Următoarea reușită a venit în partea secundă, minutul 55, când Volpato a înscris un supergol, cu o execuție prin care a amintit de Arjen Robben. Oaspeții au mai lovit o dată la nici două minute distanță, de această dată prin Lauriente, a cărui execuție a fost deviată fericit.

Mihai Stoica, atac fără precedent la adresa lui Ovidiu Hațegan: „De ce nu interveniți? Că sunteți foarte subtil!” + Ciolacu, adus în discuție
FCSB

Horațiu Moldovan, prestație solidă în Brescia - Sassuolo

Horațiu Moldovan a reușit câteva parade bune, mai ales la lovitura de cap a lui Borrelli, apoi la șutul lui Bjarnason din partea secundă, înainte de golul de 1-5 semnat de Iannoni, dar nu a mai avut ce face în minutul 83.

Islandezul Bjarnason și-a încercat din nou norocul, de această dată cu o lovitură de cap trimisă cu boltă, la care românul nu a mai putut interveni.

Ce au scris italienii și ce note i-au acordat lui Horațiu Moldovan

Atât TuttoMercatoWeb (TMW), cât și SassuoloNews i-au acordat lui Moldovan nota 6 pentru prestația de astăzi. Prima publicație menționată a scris că „parada la Borrelli a schimbat soarta meciului, fără intervențiile lui ar fi fost lăsați la mila adversarilor”.

SassuoloNews a scris despre Moldovan că „a reușit o paradă grozavă la lovitura cu capul a lui Borrelli și nu a fost de vină la goluri. Nu și-a asumat niciun risc deosebit, dar atunci când a fost solicitat a răspuns prezent, mereu cu mare încredere”.

În urma rezultatului de astăzi, Sassuolo a ajuns la 18 puncte, unul sub Spezia și 4 sub liderul seriei, Pisa. Etapa viitoare, Moldovan, Boloca și colegii lor vor primi vizita celor de la Modena.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
În direct la TV, Gigi Becali l-a întrerupt pe George Simion, partenerul lui din AUR: „Chiar vreau să anunț chestia asta!”
Gyor a suferit a doua cea mai drastică înfrângere din istorie în Liga Campionilor la handbal feminin