INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SCOȚIA

VIDEO Ianis Hagi a revenit la Rangers cu un assist ideal și l-a cucerit definitiv pe legendarul Ally McCoist: „Am spus-o și repet asta!”

Ianis Hagi (22 de ani) a revenit pe teren în meciul dintre Rangers și Livingston, scor 2-0, din „sferturile” Cupei Ligii. Internaționalul român a pasat decisiv la primul gol.

Articol de GSP - Publicat joi, 23 septembrie 2021 08:53 / Actualizat joi, 23 septembrie 2021 09:45

Ianis Hagi s-a întors pe teren după două săptămâni dificile. Mijlocașul lui Rangers a fost testat pozitiv cu Covid-19 în cantonamentul naționalei României. Miercuri seară a revenit cu poftă de joc și a deschis calea lui Rangers spre semifinalele Cupei Ligii Scoției.

VIDEO Ianis Hagi, pasă de gol în Rangers - Livingston 2-0

Steven Gerrard l-a introdus pe Ianis în repriza secundă a partidei cu Livingston, la scorul de 0-0. Internaționalul român și-a pus imediat amprenta asupra jocului și a pasat decisiv la golul lui Roofe, din minutul 48. A depășit un adversar în interiorul careului advers, apoi a pasat la întâlnire, la 3 metri de poartă.

În semifinalele Cupei Ligii Scoției s-a mai calificat St. Johnstone. Celelalte două formații se vor decide din duelurile Celtic - Raith și Dundee United - Hibernian.

Ianis Hagi, lăudat pentru prestația din Rangers - Livingston 2-0

Ally McCoist (58 de ani), atacant legendar al lui Rangers, a vorbit la superlativ despre evoluția lui Ianis Hagi. McCoist are 250 de goluri înscrise în tricoul campioanei Scoției, formație pentru care a evoluat între 1983 și 1998. A și antrenat-o pe Rangers, timp de 3 sezoane, între 2011 și 2014.

„Intrarea lui Ianis a făcut diferența. A intrat perfect, a știut tot timpul ce trebuie să facă. A ținut de minge, s-a simțit confortabil cu ea la picior. A oferit și o pasă ideală de gol.

Iese mereu în evidență când Rangers joacă acasă, în fața unei defensive aglomerate. Este perfect să desfacă astfel de apărări. Are o tehnică deosebită și este un fotbalist foarte inteligent. Am spus-o și repet asta”, a concluzionat Ally McCoist, potrivit Daily Record.

Mama lui Cristiano Ronaldo a spus unde și-ar dori ca fiul său să-și încheie cariera: „Înainte să mor, vreau să te văd acolo”