INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  RANGERS

S-a aflat! Cărțile pe masă pentru noul contract » Ce vrea Ianis Hagi de la Rangers ca să prelungească acordul

Ianis Hagi/ foto Guliver/ GettyImages
Ianis Hagi/ foto Guliver/ GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 09 februarie 2025 10:15 / Actualizat duminica, 09 februarie 2025 15:54

Ianis Hagi a intrat în ultimele 6 luni de contract cu Rangers și are o ofertă de la Genoa, unde Dan Șucu îl așteaptă la vară.

Internaționalul român are cărți bune în negocierile cu Rangers pentru prelungirea contractului. Dar și un aliat de nădejde: presa scoțiană! Rangers News pune presiune pe conducerea clubului remarcând faptul că prelungirea cu Hagi jr „e cel puțin la fel de importantă ca orice achiziție pe care o va face la vară”!

Marius Șumudică a făcut show la conferință după ce a schimbat iar geaca: „Uitați, cu puțină blăniță”
RAPID
Marius Șumudică a făcut show la conferință după ce a schimbat iar geaca: „Uitați, cu puțină blăniță”

„Cifrele care arată ce decizie ar trebui să ia Rangers”

Și scoate în evidență cifrele românului începând din octombrie, când a fost reprimit la echipă după diferendul legat de contractul său. „Cu opt contribuții la goluri în puțin peste 1.000 de minute jucate, internaționalul cu 44 de selecții (n.r. - în naționala României) a fost în centrul ofensivei lui Rangers, care a înscris 18 goluri în ultimele șase meciuri din campionat”, scrie publicația amintită sub titlul „Cifrele care arată ce decizie ar trebui să ia Rangers cu privire la contractul lui Ianis Hagi”.

Ianis Hagi a fost pe lista lui Genoa în această iarnă, dar nu s-a întâmplat nimic, în ciuda unei oferte de 4,8 milioane de euro. Însă clubul patronat acum de Dan Șucu va reveni la vară, ceea ce-i conferă „tricolorului” o poziție foarte bună în negocierile cu Rangers. Oricum mult mai bună decât cea din vara trecută, când scoțienii voiau să scape de el și apoi i-au cerut să renunțe la o mărire de salariu ca să fie reprimit la prima echipă.

Cum își dorește Ianis Hagi să arate noul contract

Același Rangers News a dezvăluit și ce condiții a pus Hagi jr ca să prelungească: „Jucătorul în vârstă de 26 de ani vrea să evite o situație similară cu cea petrecută vara trecută”. Altfel spus, nu mai vrea ca în noul acord să aibă vreo clauză legată de salariu, precum cea care prevedea o mărire la atingerea a 100 de partide oficiale, și la care a fost obligat să renunțe.

Își dorește o sumă fixă și mai mare decât 833.000 de euro pe sezon, cât câștigă acum. „Forma și statutul său actual în echipă înseamnă că ar trebui să i se acorde o creștere salarială. Da, masa salarială este redusă, dar asta nu înseamnă că jucătorii care se apropie de vârf și care pot juca un rol-cheie pentru Rangers nu ar trebui să fie bine plătiți”, conchide Rangers News.

Citește și:
După ce și-a mărit sânii, jucătoarea de tenis a intrat pe o platformă pentru adulți » Va câștiga într-un an mai mult decât în întreaga carieră
Tenis
După ce și-a mărit sânii, jucătoarea de tenis a intrat pe o platformă pentru adulți » Va câștiga într-un an mai mult decât în întreaga carieră
„Bomba” iernii în mercato: „Alibec la Dinamo ar fi extraordinar, dar...”
Superliga
„Bomba” iernii în mercato: „Alibec la Dinamo ar fi extraordinar, dar...”
„Made in Oltenia” » Cu Baiaram și Cicâldău în frunte, jucătorii au petrecut cu manele, la o zi după drama de la Atena: „Pentru Cristina, soția mea”
Superliga
„Made in Oltenia” » Cu Baiaram și Cicâldău în frunte, jucătorii au petrecut cu manele, la o zi după drama de la Atena: „Pentru Cristina, soția mea”
Mijlocașul de 32 de ani din Superliga a explicat pentru GSP de ce s-a lăsat de fotbal azi: „Nu-mi mai plăcea” » Ce va face în viitor
Superliga
Mijlocașul de 32 de ani din Superliga a explicat pentru GSP de ce s-a lăsat de fotbal azi: „Nu-mi mai plăcea” » Ce va face în viitor
ULTIMA ORĂ Facturi mai mari la energia electrică de la 1 ianuarie
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Facturi mai mari la energia electrică de la 1 ianuarie
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (5)
OlteanuMarian
OlteanuMarian  •  09 Februarie 2025, 19:01

...un grande giocatore...bun de nimik...

ali.bec
ali.bec  •  09 Februarie 2025, 16:09

Ma, da modești au mai ajuns ăștia. Ia auzi: Genoa! Și ce-i cu Flick și Guardiola? N-au intrat pa fir?

Vardy.Party
Vardy.Party  •  09 Februarie 2025, 15:49

Cat de *** sa fii sa te mai gândești fie şi juma’ de secundă să rămâi cand ăştia te-au furat luni în şir cu contractul în mână?

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (5)
Comentează