INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  PALERMO

Ionuț Nedelcearu și-a dat autogol, apoi a suferit o accidentare horror: „Nu se simte bine”

Ionuț Nedelcearu / Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 25 august 2024 09:58 / Actualizat duminica, 25 august 2024 10:15

Ionuț Nedelcearu, internațional român și jucător la Palermo, a suferit o accidentare horror în Pisa - Palermo, 2-0.

Fundașul român a început meciul cu un autogol în minutul 4, iar apoi, în minutul 58 a ieșit accidentat după o coliziune cu Mehdi Leris.

Palermo a început campionatul cu două înfrângeri. Echipa la care evoluează Ionuț Nedelcearu a pierdut în prima etapă cu Brescia, scor 1-0 și cu Pisa, scor 2-0.

Nedelcearu a început partida cu un autogol

În primul meci pentru Palermo din acest sezon, Nedelcearu nu a impresionat. În meciul cu Pisa, în schimb, fundașul român a ieșit negativ în evidență. În minutul 4 al meciului, un jucător al Pisei a centrat în careu, Nedelcearu a vrut să degajeze, dar a șutat mingea direct în plasa porții sale, iar Pisa a deschis scorul.

Accidentarea horror a lui Ionuț Nedelcearu / Foto: Twitter

În minutul 58 al partidei, Ionuț Nedelcearu a fost lovit puternic în cap de Mehdi Leris. Internaționalul român a început să sângereze și a fost scos de pe teren cu targa și cu un guler medical în jurul gâtului. Mehdi Leris și-a cerut scuze la finalul partidei pentru intrarea criminală asupra lui Nedelcearu.

„Îmi cer scuze față de Nedelcearu. Suntem jucători, dar în primul rând oameni. Sănătatea este pe primul loc. Sper să nu fie nimic serios și să se poată întoarce pe teren cât mai repede posibil”, a declarat Mehdi Leris după partidă, conform mediagol.it.

Semnele nu sunt bune pentru Nedelcearu

Antrenorul lui Nedelcearu, Alessio Dionisi, a dezvăluit că starea jucătorului său nu este una foarte bună după coliziune.

„Nu se simte bine. Este improbabil să fie apt pentru meciul cu Cremonese, dar nu vă pot spune nimic la acest moment”, a transmis Alessio Dionisi, antrenorul lui Palermo, conform mediagol.it.

În acest meci pentru Pisa a evoluat un al internațional român, Marius Marin. Mijlocașul naționalei de la Euro 2024 a fost integralist, dar nu a contribuit la niciunul din golurile Pisei. Marius Marin a fost integralist și în prima partidă a noului sezon de Serie B, Pisa - Spezia, 2-2, dar nu a contribuit la niciun gol marcat de echipa sa.

Cei doi români din Serie B erau pe lista preliminară a lui Mircea Lucescu pentru partidele din Nations League.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Victor Pițurcă e convins că FCSB a greșit grav cu transferul lui Daniel Bîrligea: „Cum să dai două milioane pe el?”
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor
Handbal

„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie