INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GIRONA - VALLECANO

Andrei Rațiu, reinventat » Cum s-a mișcat pe noul post, în deplasarea cu Girona

Articol de - Publicat miercuri, 25 septembrie 2024, 21:09 / Actualizat miercuri, 25 septembrie 2024 22:09

Rayo Vallecano a remizat în deplasare cu Girona, scor 0-0, în etapa #7 din La Liga. Inigo Martinez, antrenorul lui Rayo, a luat o decizie surprinzătoare în privința lui Andrei Rațiu, internaționalul român fiind folosit pe postul de mijlocaș dreapta în acest meci.

Decizia antrenorului vine după reușitele ofensive ale lui Rațiu din ultimele două etape, gol cu Osasuna și assist cu Atletico Madrid.

Andrei Rațiu, evoluție bună atât în atac, cât și în apărare

Andrei Rațiu a avut cea mai mare ocazie a lui Rayo Vallecano în acest meci, în minutul 77, când a șutat puternic de la marginea careului, mingea trecând puțin peste poarta Gironei.

Tot internaționalul român a dat tonul atacului în minutele de prelungire, făcând pressing până în careul Gironei. Gazdele au reușit până la urmă să plece pe contraatac, dar tot Rațiu a fost cel care a respins o centrare în corner în ultimul minut al prelungirilor.

În urma acestui rezultat, echipa românului rămâne pe locul 10, după 7 runde, cu 9 puncte. Girona se află pe poziția a 12-a, cu 8 puncte.

În etapa următoare, Rațiu și coechipierii lui o vor înfrunta acasă pe Leganes.

FINAL. Girona - Rayo Vallecano 0-0

Andrei Rațiu, pe lista lui Atletico Madrid

„Andrei Rațiu este urmărit de Atletico Madrid. Evoluția lui a fost și va fi monitorizată în acest sezon. Fundașul dreapta a reprezentat un adevărat coșmar pentru echipa lui Simeone. Internaționalul român a făcut legea pe ambele părți ale terenului.

Le-a oferit foarte puține spații adversarilor și a fost foarte periculos în atac. A fost decisiv la golul lui Palazon, atunci când a oferit un assist. A atins peste 35 km/h, iar această viteză îi oferă statutul de fundaș dominant.

Rațiu a fost unul dintre jucătorii-senzație de la Euro 2024 pe acest post. El și-a continuat ascensiunea în La Liga. Progresează constant și devine un jucător interesant pentru orice echipă din Spania. E la cel mai înalt nivel”, scriu cei de la Marca despre Rațiu.

„Tricolorul” a marcat săptămâna trecută primul gol în La Liga, în duelul dintre Vallecano și Osasuna, terminat cu victoria echipei românului, scor 3-1.

Fundașul a debutat în La Liga chiar în sezonul trecut, atunci când a avut o evoluție remarcabilă pe Bernabeu, într-un meci cu Real Madrid. „S-ar potrivit perfect cu filosofia lui Simeone. E și versatil”, a mai scris cotidianul spaniol.

Rayo l-a achiziționat în 2023 pentru 500.000 de euro de la Huesca, formație din Segunda Division. „Această sumă s-ar putea multiplica de 20 de ori în următoarele luni”, au adăugat spaniolii.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Liga 3

EXCLUSIV Caz ULUITOR în Liga 3: au folosit pe fals un sud-american pe post de român U19 și l-au prezentat arbitrului ca jucător surdomut și analfabet! » „Românii sunt niște jeguri!”

Alt atac american împotriva bronzului olimpic obținut de Ana Bărbosu la sol » Ce probe neașteptate invocă pentru Jordan Chiles în procesul din Elveția