INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ATLETICO MADRID

Când poate debuta Horațiu Moldovan în La Liga pentru Atletico

Horațiu Moldovan/ foto Imago Images

Articol de - Publicat marti, 13 august 2024 08:59 / Actualizat marti, 13 august 2024 11:17

Horațiu Moldovan (26 de ani) ar putea debuta în La Liga pentru Atletico Madrid, pe 19 august, împotriva celor de la Villarreal.

Jan Oblak s-a întors accidentat de la EURO 2024 și nu a evoluat în vreun amical jucat de Atletico Madrid în această vară. Horațiu Moldovan a jucat, în schimb, în toate cele 4 meciuri, cu Numancia, Getafe, Kitchee și Juventus.

Horațiu Moldovan ar putea debuta în La Liga pentru Atletico

Diego Simeone nu ar vrea să riște și să îl folosească pe Oblak în meciul cu Villarreal, din prima etapă a campionatului Spaniei, potrivit Deportes Cuatro.

În acest caz, Horațiu Moldovan ar urma să joace din primul minut cu Villarreal. Ar fi debutul portarului român în La Liga și primul meci oficial în tricoul lui Atletico Madrid.

Horațiu Moldovan a fost aproape să plece de la Atletico

Moldovan a fost la un pas să plece de la Atletico în această vară. Nemulțumit că nu a jucat deloc în sezonul trecut, el a vrut să își încerce șansa la altă echipă. A fost pe lista unor cluburi din La Liga, dar momentan nu s-a concretizat nimic.

Iar acum ar urma să aibă șansa să joace pentru prima dată în tricoul „los colchoneros”, la mai bine de jumătate de an de la transferul de la Rapid. Moldovan a ajuns în Spania în ianuarie, pentru 800.000 de euro, dar încă nu a jucat vreun meci oficial.

Din cauza lipsei de minute pe teren, Moldovan a pierdut postul de titular la națională. Deși a jucat în 8 meciuri din preliminariile EURO 2024, la turneul final a fost rezerva lui Florin Niță.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Firma care se ocupă de mentenanța stadionului Steaua a rupt tăcerea: „Problemele sunt complexe”