INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  DANEMARCA

Costel Gâlcă a rupt seria neagă la Vejle! Echipa românului păstrează șanse de play-off

Costel Gâlcă, antrenor Vejle // foto: Facebook @ Vejle Boldklub

Articol de GSP - Publicat luni, 08 martie 2021 08:05 / Actualizat luni, 08 martie 2021 08:29

Duminică, cu o zi înainte ca antrenorul Costel Gâlcă să împlinească 49 de ani, Vejle a câștigat meciul cu Odense din campionatul Danemarcei, scor 2-0.

Vejle Boldklub a rupt seria de 5 meciuri fără succes și s-a impus cu Odense în etapa 20 din campionat, scor 2-0. După o primă repriză calmă, fără goluri și avertismente, a urmat un act secund mult mai încins. Golcalves Sousa a deschis scorul pentru Vejle în minutul 60, cu un șut de la aproximativ 14 metri, fără preluare, iar German Onugkha a stabilit scorul final, 2-0, în minutul 89.

Vejle, pe 8 în Danemarca

În partea a doua a meciului, patru dintre jucătorii lui Gâlcă au văzut cartonașul galben.

Cu două etape înainte de finalul sezonului regular, Vejle încă speră la play-off, întrucât se află la doar un punct în spatele locului 6, ocupat în prezent de Sonderjyske. Totuși, echipa lui Gâlcă are un meci în plus față de Sonderjyske.

Citește mai multe știri despre stranieri:

Mai scapă Parma după remiza cu Fiorentina? » Evitarea retrogradării, misiune infernală! Program horror pentru echipa lui Man și Mihăilă

„Ianis Hagi a avut un sezon oscilant la Rangers, dar a făcut ceva ce nu fac mulți”. Care a fost „secretul” românului ca să se impună

Nu se mai ascund » Fostul fotbalist al Rapidului se iubește cu mama unui titular din Superliga

Lovit în cap cu un recipient din aluminiu, Novak Djokovic nu a participat la conferința de presă și a avut nevoie de îngrijiri medicale » Ce a provocat incidentul