INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  POLONIA

Virgil Ghiță, gol de trei puncte pentru KS Cracovia! Surpriza de pe lista lui Mircea Lucescu este la primul gol în acest sezon

Bucuria de după gol a lui Virgil Ghiță / Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 25 august 2024 16:01 / Actualizat duminica, 25 august 2024 16:21

Virigil Ghiță (26 de ani), fotbalistul celor de la KS Cracovia, a înscris golul victoriei în partida KS CracoviaGornik Zabrze, scor 3-2.

Etapa cu numărul 6 din campionatul Poloniei a adus victoria dramatică obținută de Cracovia în fața lui Gornik Zabrze. Virgil Ghiță, de meserie fundaș central, a marcat cu capul în minutul 78.

Virgil Ghiță, gol cu capul pentru Cracovia

În urma unui corner, Virgil Ghiță a lovit puternic balonul cu capul. Mingea a lovit creștetul unui alt adversar și a ajuns în poarta celor de la Gornik Zabrze.

Virgil Ghiță la Cracovia / Foto: Imago

Oaspeții au condus meciul de două ori, dar la final s-au văzut învinși de golul instrumentat de Ghiță. Oaspeții au avut și doi eliminați, care au văzut direct cartonașul roșu. Gornik a deschis scorul în minutul 20 prin Rasak, dar Rozga a egalat 6 minute mai târziu. Gornik a trecut din nou în avantaj până la pauză prin reușita lui Ismaheel. În repriza secundă, Cracovia a început cu un gol anulat în minutul 48. În minutul 57, oaspeții au avut primul eliminat, air partida s-a înclinat în favoarea Cracoviei.

Cracovia lui Virgil Ghiță a reușit să egaleze în minutul 73, iar 5 minute mai târziu lovitura de cap a lui Ghiță a stabilit scorul final. În minutul 84, un jucător a lui Gornik a fost eliminat.

Virgil Ghiță este marea surpriză de pe lista preliminară a lui Mircea Lucescu pentru Nations League. Fotbalistul român și-a făcut debutul la echipa națională și acela a rămas singurul său meci la naționala mare. Prin convocarea pe lista preliminară, Virgil Ghiță ar putea prinde echipa națională pentru cele două meciuri din septembrie din Nations League.

Virgil Ghiță și-a făcut junioratul la Academia Hagi, iar în România a evoluat la Farul Constanța unde a strâns 103 meciuri și 10 goluri. În iarna lui 2022, Ghiță a prins transferul în Polonia, la Cracovia. Pentru polonezi are 83 de meciuri și 9 goluri marcate.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor
Handbal

„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie