OPINII  »  RANGERS - FCSB 4-0

FCSB a jucat la înfrângere

Alexandru Barbu, jurnalist GSP

Articol de - Publicat vineri, 25 octombrie 2024, 00:08 / Actualizat vineri, 25 octombrie 2024 00:45

Ciuntită și de arbitru, FCSB a bugetat un eșec cu Rangers, dar a ieșit umilință. Pentru bucureșteni a contat mai mult derby-ul cu Rapid, așa că au trimis rezerve pe Ibrox, inclusiv pe Edjouma, un mijlocaș fără noimă.

Roș-albaștrii speră la calificare, au 6 puncte câștigate din primele două etape. Rangers a învins-o pe Malmo și a fost strivită de Lyon. Scoțienii nu stau grozav nici în campionat, doar locul 3 după 8 etape. Campioana României e pe val, dar jumătate din echipă e compusă azi din rezerve: Pantea, M. Popescu, Alhassan, Edjouma, Phelipe.

FCSB, furată de arbitru și de Edjouma

Charalambous își așază mai bine cravata decât Butland mingea. Miculescu îi sustrage balonul portarului britanic, marchează, doar că arbitrul Marco Di Bello dictează fault în atac. Scandaloasă decizie: greșită și pe fond - nu a fost fault - și procedural: italianul a fluierat prea devreme și a încălcat astfel protocolul VAR, care nu a mai putut interveni.

Dawa, căpitan în premieră și cumsecade cât timp nu încearcă să fie tehnic, îl anihilează pe Dessers. Totuși, Rangers vine peste FCSB. Devreme.

Edjouma nu știe să se apere, e un fotbalist incompatibil cu toate posturile, care impresionează prin fizic și e o decepție la alte 4-5 caracteristici esențiale ale unui mijlocaș central. Malcom o comite în bandă, Tom Lawrence e servit pe 16 metri și deschide scorul, după ce Târnovanu face un-doi cu bara. Același Târnovanu, cu Zima în ceafă din ianuarie, iese prost pe o centrare câteva minute mai târziu.

FCSB nu se mai lasă sufocată și Phelipe ratează prima ocazie a oaspeților, la capătul unei scheme. Brazilianul bâjbâie o pasă pentru Edjouma, împrăștiat peste tot și niciunde, care măsluiește efortul lui Alhassan. Rangers e mai bună, mai valoroasă, Vaclav Cerny mută tabela la 2-0.

Rangers - FCSB s-a încheiat 4-0 / foto: Cristi Preda (GSP)

Miculescu risipește o lovitură liberă ofertantă și îl lasă cu buza umflată pe Charalambous, cipriotul deja pricepe că în vestiar și la flash-interviu va trebui să explice schimbări pe care nu el le-a gândit.

Campioana, degeaba în Scoția

La pauză, ies Ștefănescu, Phelipe, Pantea. Intră Băluță, Oct. Popescu, Radunovic. Nu contează, FCSB e ridiculizată pe un contraatac iute, pentru că apărarea roș-albaștrilor se topește în fața ofensivei scoțiene, pentru că FCSB nu operează în fiecare zi cu fotbaliști precum Cerny.

E minutul 60, FCSB-iștii dau senzația că vor să reducă din diferență. Doar că nu pot. Jocul formației lui Philippe Clement e agresiv, dur, direct. Mai bun. Marchează și Hamza Igamane.

Mestecând clișeul antrenorilor „Nu există titulari și rezerve”, Becali a jonglat între două derby-uri cu o echipă încropită din titulari și fotbaliști potriviți numai în Liga 1. Eșecul, previzibil. De urmărit câte „europene” sacrificate și înfrângeri plănuite mai suportă calificarea în primăvară.

PS: Penibil modul în care Prima a promovat meciul. De nicăieri anunțată pe postul numărul 5 al canalului, partida dintre Rangers și FCSB a devenit disponibilă în câteva ore și pentru abonații Vodafone, iar subit difuzată și pe Prima Sport 1. Cât mai multe informații pe subiect, să știe publicul că nu doar Digi transmite Europa League. Nu e o minciună, e o strategie de marketing, pe modelul Nordis.

Gigi Becali și-a pulverizat jucătorul după Rangers - FCSB: „N-a contat! Dacă îl schimbam la pauză nu mai luam 2 goluri”
Ce urmează pentru FCSB în grupa de Europa League » CALCULELE, după rezultatele din etapa a treia: următoarele două meciuri sunt vitale pentru calificare