SPORTURI  »  ALTELE  »  SCHI ALPIN / CUPA MONDIALĂ

A început Cupa Mondială de schi alpin » Federica Brignone, cea mai vârstnică învingătoare la slalom uriaș

Federica Brignone cu trofeul de la Solden Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 26 octombrie 2024 22:01 / Actualizat sambata, 26 octombrie 2024 22:01

Italianca Federica Brignone (34 de ani) s-a impus în prima cursă a sezonului din Cupa Mondială, slalomul uriaș de la Solden (Austria), stabilind un reper de longevitate. Favorita Mikaela Shiffrin a încheiat pe locul 5.

Federica Brignone a lăsat în urmă stresul din presezon și și-a arătat talentul unic pe o zăpadă moale și umedă, zburând spre o victorie dramatică la slalom uriaș în cursa de deschidere a sezonului Cupei Mondiale de la Solden (Austria).

Italianca a recuperat după greșeli la începutul ambelor manșe, apoi a găsit un ritm pe care nimeni nu l-a putut egala și a împins-o pe neozeelandeza Alice Robinson (+0.17) pe locul doi.

Rafael Nadal a refuzat un wild card pentru Masters-ul 1000 de la Paris » Spaniolul se pregătește să tragă cortina la Malaga
MASTERS 1000 PARIS

În absența campioanei din sezonul trecut, Lara Gut-Behrami (Elveția), care a luat decizia curajoasă și șocantă de a nu concura după ce a decis că nu este pregătită din punct de vedere fizic, Mikaela Shiffrin (SUA) a părut mult timp că va obține a 98-a victorie din carieră în Cupa Mondială.

Dar, după ce a dominat prima manșă, superstarul american a recunoscut că și-a pierdut „sincronizarea” în condițiile dificile de după-amiază și a coborât până pe locul cinci.

Federica Brignone, maestră pe zăpada moale

Brignone nu a avut astfel de probleme, iar Robinson - a doua după manșa de dimineață - a fost printre cei care au știut că au necazuri odată ce zăpada s-a înmuiat.

Când condițiile sunt astfel, ea scoate întotdeauna parcursuri cu adevărat epice”, a spus Robinson. „A plecat înaintea mea și am știut că va fi rapidă”.

Așa s-a dovedit. Nu că Brignone ar fi găsit că lucrurile au mers simplu. „Cinci viraje foarte proaste” în vârf au pus-o pe picior greșit, dar, în mod esențial, ea nu a „reacționat exagerat”.

Federica Brignone în acțiune la Solden Foto: Imago

Partea de sus a terenului a fost foarte accidentată și, da, nu a fost ușor. Dar de acolo mai departe, m-am simțit mai bine”, a spus Brignone. „Am început să schiez foarte bine și să împing, iar în cele din urmă am intrat în ritm și am putut să duc această viteză până la final, iar asta a fost forța mea”.

Federica Brignone: „Am fost foarte stresată”

Italianca, devenită la 34 de ani cea mai în vârstă câștigătoare a unei curse de Cupă Mondială la slalom uriaș, era favorita pe hârtie, după ce a câștigat ultimele două curse din sezonul trecut. Dar după ce a declarat că „vara este făcută pentru vară” și nu a schiat timp de aproape cinci luni, Brignone a recunoscut că a avut probleme cu încrederea în sine în perioada premergătoare startului sezonului.

Am fost foarte stresată. M-am speriat. Întotdeauna la prima cursă spui: «Doamne, nu știu ce să fac». Și nu știi ce să faci. Dar după prima manșă, mi-am spus: «OK, știu că sunt bună din nou»”, a conchis ea.

Prea bună pentru Robinson, care a terminat din nou pe locul doi. Tânăra de 22 de ani a terminat pe poziția a doua în patru din ultimele cinci curse de slalom uriaș. Pe 3 s-a clasat favorita locală Julia Scheib, iar Shiffrin a încheiat în poziția a cincea.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Direct în istorie! Recordul bifat de Lamine Yamal în „El Clasico”
„Câine” adevărat! Florentin Petre a plâns ca „Piticul” în momentul în care galeria lui Dinamo sărbătoarea victoria de la Hermannstadt » Imagini minunate
Protest în fotbalul românesc » N-au mai rezistat și au întârziat startul meciului de azi: „5 luni fără salarii = 5 luni fără respect”
Liga 2

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”