SPORTURI  »  ALTELE  »  KAIAC-CANOE / CAMPIONATE MONDIALE

Performanță extraordinară: Cătălin Chirilă s-a calificat direct în finala de canoe simplu 500 m la Campionatele Mondiale! Când are loc ultimul act

Cătălin Chirilă, aici după locul 1 în finala B la canoe-1 1000 de metri la JO 2024 Foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat vineri, 23 august 2024 15:05 / Actualizat vineri, 23 august 2024 16:11

Canoistul Cătălin Chirilă (26 de ani) a obținut în mod direct calificarea în ultimul act al probei de C1-500 m în cadrul Campionatelor Mondiale de la Samarkand (Uzbekistan). La fel și Ilie Sprîncean și Oleg Nuță la C2-1.000 m.

La doar două săptămâni după Jocurile Olimpice, canoștii și kaiaciștii au luat startul la Campionatele Mondiale, care au în program doar probe care nu fost incluse în cel de la Vaires-sur-Marne.

Găzduite de Samarkand, întrecerile din prima zi i-au avut la start și pe românii Cătălin Chirilă, Ilie Sprîncean și Oleg Nuță.

Acces direct în finală pentru bărcile tricolore

Chirilă, venind după dezamăgirea din competiția olimpică, acolo unde a încheiat pe locul 7 la C1-1.000 m, a evoluat în seria a treia a probei de canoe 1 pe distanța de 500 de metri. Una pe care a câștigat-o cu timpul de 1:54,412, fiind urmat de polonezul Wiktor Glazunow (2:00,581) și de kazahul Polat Turebekov (2:03,739).

Doar primul clasat în fiecare dintre cele trei serii a obținut direct biletul pentru ultimul act, ocupanții pozițiilor 2-7 urmând să-și încerce din nou șansa în semifinale. Ceilalți doi sportivi care au reușit calificarea din cursele preliminare 1 și 2 sunt moldoveanul Serghei Tarnovschi (1:56,319) și cehul Martin Fuksa (1:52,280).

Finala este programată duminică, 25 august, la ora 10:04 a României.

În proba de canoe 2–1.000 m, Oleg Nuță și Ilie Sprîncean au izbutit, la rândul lor, să avanseze direct în finală, după ce au trecut linia de finiș în poziția a doua, cu timpul de 3:44,713. Înaintea lor s-au clasat ungurii Balasz Adolf și Daniel Fejes, 3:43,002, iar pe 3 au sosit moldovenii Oleg și Serghei Tarnovschi, 3:49,731.

Oleg Nuță și Ilie Sprîncean la CE de kaiac-canoe de la Szeged FOTO Raed Krishan

Primele trei clasate aveau acces imediat în finală. Din prima serie au reușit acest lucru bărcile din echipa Sportivilor Neutri, de fapt ruși, Spania și Uzbekistan. Ultimul act se va disputa sâmbătă, 24 august, la ora 12:28 a României.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Victor Pițurcă e convins că FCSB a greșit grav cu transferul lui Daniel Bîrligea: „Cum să dai două milioane pe el?”
FCU Craiova a câștigat acasă, dar a încheiat meciul din Liga 2 în huiduielile asistenței. Secvențele din final i-au scos din sărite pe fani
Liga 2
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor
Handbal

„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie