SPORTURI  »  ALTELE  »  NATAȚIE

EXCLUSIV Gest excepțional făcut de David Popovici, imediat după ce a câștigat medalia de aur la Sette Colli

David Popovici (18 ani) a câștigat proba de 100 m liber la Sette Colli, Italia, cu un nou record al competiției. La final, i-a înmânat medalia de aur unui copil care a ieșit învingător din bătălia cu cancerul.

Articol de - Publicat sambata, 24 iunie 2023 21:59 / Actualizat sambata, 24 iunie 2023 23:52

David Popovici s-a impus în proba de 100 m liber. Sportivul nostru a parcurs cele două lungimi de bazin din finală în 48.10 secunde, nou record al competiției. Alessandro Miressi (Italia) - 48.27 s - a încheiat cursa pe locul 2, în timp ce Matthew Richards (Marea Britanie) - 48.28 s - a completat podiumul.

GSP a vorbit cu David Popovici, imediat după cursa din Italia: „În România nu am senzația că aș putea să pierd”
PERFORMANȚĂ

David Popovici i-a oferit medalia de aur unui copil care a învins cancerul

„Ambasador al Speranței” în campania #SperanțaNuMoareDeCancer, inițiată de clinica privată Medlife, David i-a oferit medalia câștigată astăzi unui copil care a învins cancerul.

David nu e la primul gest de acest tip. El a donat de curând copiilor bolnavi de cancer medalia de aur obţinută la Mondialele de la Budapesta în proba de 200 m liber masculin.

Îndemnul lui David Popovici: „Copiii diagnosticați cu cancer au nevoie de susținerea noastră”

„Adevărul este că, de departe, cel mai important campionat este campionatul vieții, menținerea sănătății.

Copiii diagnosticați cu cancer au nevoie de susținerea noastră. Talentele pe care le au, ambițiile lor pentru viitor, dar mai ales temeritatea de care sunt nevoiți să dea dovadă în lupta cu această boală fac din ei niște oameni extraordinari.

Pentru a fi cât mai mulți cei care ajută acești copii, vă invit pe voi toți să donați puțin din timpul vostru pentru a da un share programului #SperantaNuMoareDeCancer, astfel încât să ajungă la cei care au cu adevărat nevoie. Credeți-mă, fiecare dintre voi contează, fiecare share contează, fiecare copil contează, iar un gest normal din partea voastră poate însemna o șansă mare de supraviețuire pentru acești copii”, a spus Popovici, într-un comunicat venit pe adresa de mail a Gazetei.

VEZI ȘI:

Postarea celor de la Wimbledon a scandalizat familia unui mare jucător: „Îngrozitor din toate punctele de vedere!”
WIMBLEDON
ARGINT pentru Cătălin Chirilă la Campionatele Europene de la Cracovia!
CAIAC CANOE
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
S-a stabilit! Pe ce stadion se joacă FCSB - Petrolul: „Ce să facem dacă bucureștenii sunt disperați”
Rezultat șocant în preliminarii! A fost 0-5 la pauză, ce a urmat în repriza secundă
Firma care se ocupă de mentenanța stadionului Steaua a rupt tăcerea: „Problemele sunt complexe”