SPORTURI  »  ALTELE  »  MEDALIE DE ARGINT

O nouă medalie la Mondialele de Judo de la Kiev: Larisa Florian a luat bronzul

sursa foto reuters

Articol de GSP - Publicat vineri, 12 august 2011 00:00 / Actualizat vineri, 12 august 2011 16:51

UPDATE >>  După argintul cucerit joi de Barna Rut, la categoria 40 de kilograme, România a mai cucerit o medalie la Mondialele de Judo de la Kiev.  Larisa Florian (categoria 52 kilograme) a cucerit astăzi medalia de bronz la competiţia pentru cadeţi din Ucraina.

Larisa a învins doar prin ippon, în primul tur, pe Alexandra Pryde (Africa de Sud), apoi pe Anhelina Pulianovich (Belarus) şi în "sferturi" pe Jang Jiyeong (Coreea de Sud). În semifinale, românca a pierdut disputa cu Kano Yonezawa (Japonia), tot prin ippon. Florian a cîştigat apoi lupta pentru medalia de bronz cu daneza Sofie Kaul. Este a doua medalie cucerită de România la Mondialele de cadeţi, după ce joi, Barna Rut a luat argintul, la categoria 40 de kilograme.

Tot ieri, Patricia Petras (categoria 48 kilograme) a pierdut în primul tur în faţa sportivei din Kazahstan, Zhanar Kaşkin.

La masculin, Richard Barocz (categoria 60 de kilograme) a trecut în primul tur la Nursultan Abduhalikov (Kîrghistan), dar a pierdut apoi la moldoveanul Nicon Zaborosciuc.

Barna Rut a reuşit să cucerească o medalie de argint la Campionatele Mondiale de Judo cadeţi de la Kiev, din Ucraina, la categoria 40 kg. Medalia i-a fost înmînată chiar de Marius Vizer, preşedintele FR internaţionale de judo. De asemenea, la acest concurs au fost prezenţi printre alţii şi primarul Kievului, Leonid Cernoveţki.

Vicepreşedintele FR Judo, Florin Lascau, a declarat la Radio.GSP.ro că este încîntat de felul cum decurg lucrurile pentru delegaţia noastră şi vede în  Barna Rut (medaliată cu argint) următoarea Alina Dumitru:  "E o performanţă importantă pentru sportiva Barna Rut şi pentru România, mai ales că eu personal o văd pe această luptătoare următoarea Alina Dumitru. Sper să mai obţinem performanţe şi în următoarele zile de concurs. Felicit întreaga organizare pe care au avut-o cei de la Kiev şi pentru toate demersurile pe care le-au facut pentru ca acest Campionat Mondial să se desfăşoare în condiţii cît mai bune."

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”