SPORTURI  »  ALTELE  »  JOCURILE PARALIMPICE 2024

Scandal uriaș la Jocurile Paralimpice » Oficialii cursei au decis să-i ia medalia dintr-un motiv incredibil

Giacomo Perini/ foto Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 01 septembrie 2024 23:16 / Actualizat luni, 02 septembrie 2024 00:12

Giacomo Perini, 28 de ani, a câștigat medalia de bronz la Jocurile Paralimpice de la Paris, la paracanotaj. Însă oficialii cursei i-au luat-o imediat, la doar câteva secunde după ce o câștigase.

Motivul e unul incredibil. În barca italianului a fost găsit un dispozitiv. Cum acest lucru e strict interzis de regulament, Perini a fost descalificat și a pierdut medalia de bronz. În locul lui a urcat pe podium australianul Erik Horrie.

Giacomo Perini a pierdut medalia de bronz din cauza unui telefon

O situație de la Jocurile Paralimpice șochează. Perini a câștigat bronzul, dar, după cum au transmis oficialii italieni, el și-a uitat telefonul în barcă. Pentru că a încălcat regulamentul, a fost descalificat și a pierdut medalia câștigată la paracanotaj, clasa 1, proba de schif simplu.

„În finala de la schif simplu, s-a constatat că italianul a folosit un echipament de comunicare în timpul cursei, încălcând astfel regula 28”, a transmis Federația Internațională de Canotaj, potrivit Daily Mail.

Italienii au făcut apel

Federația Italiană a răspuns și a anunțat că va ataca decizia oficialilor de la Jocurile Paralimpice. „Federația va face apel oficial, furnizând înregistrările telefonului lui Perini.

El e singurul vinovat pentru că a uitat dispozitivul în barcă. În scurt timp, vom oferi vești cu privire la rezultatul recursului”, a transmis Federația Italiană de Canotaj.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Dănuț Lupu a agresat un arbitru la meciul de astăzi » Reacția dinamovistului: „Nu s-a întâmplat nimic. Lumea rea vorbește...”