SPORTURI  »  ALTELE  »  CONFERINȚĂ

VIDEO Simona Halep, Nadia Comăneci, Gabi Szabo și Camelia Potec, conferință-manifest la Senat: „Ajutor! Vorbim în van și nimeni nu ne ascultă!”

Articol de , - Publicat miercuri, 12 februarie 2020 11:22

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA), fosta mare gimnastă Nadia Comăneci (58 de ani) și alte nume grele din sportul românesc, printre care Ilie Năstase, Gabi Szabo, Camelia Potec, Alina Dumitru, au susținut azi o conferință de presă la Senatul României. 

  • Legendele din sportul românesc au solicitat mai mulți bani pentru sport în acest an, unul important prin prisma Jocurilor Olimpice de la Tokyo.
  • Gabriela Szabo a cerut stabilirea priorităților. Simona Halep a cerut ajutor pentru tenis, în special o sală în care să se joace Fed Cup;

Simona Halep: „Nu am venit aici pentru mine”

„Este ceva important pentru sportul românesc. Nu am venit aici pentru mine, am venit pentru noua generație care are neovie de infrastructură. Avem nevoie de o sală unde să joace echipa de Fed Cup. 

Fac apel pentru această cauză. Consider că tenisul românesc are nevoie de ajutor. Trebuie să se construiască un sistem pentru noile generații. Este mare nevoie”, a spus Simona Halep. 

+16 FOTO

„Mă bucur că sunt alături de acești campioni olimpici. Este important ca generația de astăzi și generație care vine să știe că au sprijinul nostru. Succesul sportului românesc a fost și este bucuria românului și cred că e extrem de important ca generația de azi să știe că are sprijinul nostru și să nu fie nevoită să meargă afară pentru a căuta ajutor” -  Nadia Comăneci 

Gabi Szabo: „Vorbim în van și nimeni nu ne ascultă!”

Gabi Szabo, atleta medaliată cu aur la JO de la Sydney din 2000, fost Ministru al Tineretului și Sportului, a avut un discurs și mai dur:  

„Nu prea mai ies public să vorbim, pentru că mi se pare că vorbim în van și nimeni nu ne ascultă. Este un an important pentru sportul mondial și cel românesc. Strategia noastră e să avem cât mai mulți sportivi la Tokyo, unde ne dorim să cucerim medalii olimpice. Sportul românesc are nevoie de finanțare și de bani. 

Singurul lucru necesar e ca cei care ne vor conduce să înțeleagă care sunt nevoile urgente. Trebuie să prioritizăm sportul, să vedem ce schimbăm în Codul Fiscal. (...) E benefic ca Primăriile să finanțeze sportul sau nu? Văd fel și fel de articole despre această temă. Până la urmă, ce vrem? Să fie finanțat sportul sau nu? Trebuie să stăm toți la masă și să vedem exact ce trebuie să facem”. 

Camelia Potec: „Fără infrastructură, e greu să convingem copiii să vină la sport”

Fosta înotătoare Camelia Potec (37 de ani) a luat la rândul ei cuvântul: „Noi nu aparținem de nicio culoare politică. Am tot vorbit despre problemele din sportul românesc. Fără infrastructură, este greu să convingem copiii să vină la sport și la mișcare. Părinții sunt dispuși să-și aducă copiii la sport, dar nu au unde să-i aducă. 

Ca să devină prioritate națională, sportul trebuie finanțat. Cred că sportul ar trebui să fie practicat încă de la vârste fragede, iar ideea de a avea grădinițe sportive era foarte foarte bună”. 

Senatorii Șerban Nicolae și Daniel Zamfir au convocat întâlnirea

La conferință au mai participat Ilie Năstase, Cristian Gațu, dar și senatorul PSD Șerban Nicolae. Conform surselor GSP.ro, Șerban Nicolae și senatorul ALDE Daniel Zamfir au fost cei care au solicitat întrevederea de astăzi . 

Vezi și: 

MTS a anunțat bugetul federațiilor pentru 2020! A tăiat de la handbal și gimnastică și a dat la radioamatorism, scrabble, squash și cricket

FOTO Jocurile Olimpice de la Toyko sunt în pericol din cauza coronavirusului!

Citește și:
„Pentru prima dată” » Ce au remarcat jurnaliștii italieni la Cristi Chivu, în victoria cu Dortmund + Nota primită de român
Liga Campionilor
„Pentru prima dată” » Ce au remarcat jurnaliștii italieni la Cristi Chivu, în victoria cu Dortmund + Nota primită de român
Clasamentul final al grupei în Liga Campionilor, după o seară nebună de tot! » Portarul-erou Trubin califică echipa lui Mourinho la ultima fază și o scoate pe Real Madrid din Top 8!
Liga Campionilor
Clasamentul final al grupei în Liga Campionilor, după o seară nebună de tot! » Portarul-erou Trubin califică echipa lui Mourinho la ultima fază și o scoate pe Real Madrid din Top 8!
Cum a ajuns Trubin personajul principal din thrillerul Mourinho - Arbeloa: filmul reușitei istorice cu Real Madrid
Liga Campionilor
Cum a ajuns Trubin personajul principal din thrillerul Mourinho - Arbeloa: filmul reușitei istorice cu Real Madrid
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Noutati auto
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
EXCLUSIV FOTO Sora mai mare a lui George Becali, Domnica Geambazi, intră pe piața imobiliară
Profit.ro
EXCLUSIV FOTO Sora mai mare a lui George Becali, Domnica Geambazi, intră pe piața imobiliară
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (86)
flojo
flojo  •  12 Februarie 2020, 14:36

năsoasa nu avea ce să caute acolo! Pentru ceilalţi, respect!

108022913946097
Traian Pavelescu  •  12 Februarie 2020, 17:45

Sportul românesc este in deriva, ruinat, mult subfinanțat! Asta și pt ca se mențin mentalități și instituții pur sovietice care irosesc și putinele resurse care ar trebui sa ajungă la sport! Un exemplu in acest sens este ca România care a juns unica in UE in care se mai mențin si finanțează (cu peste 50 mil euro anual) odioasele cazarmi sportive CSA și Dinamo impuse cu forța de ocupantul sovietic, dar lichidate peste tot in UE și chiar și in Rusia! Este inadmisibil și iresponsabil sa se continue finanțarea acestor aberații militarizate toxice! Sportul profesionist al unei tari democratice nu se mai face in unități militare!!!

cornelconasu
cornelconasu  •  12 Februarie 2020, 14:46

Szabo are tupeu nu glumă !!! A fost aproape doi ani Ministrul Sportului ! CE a făcut această momâie umblătoare în afără de a se bucura de privilegii plimbări , diurne , poziție, salariu , îndemnizații etc !! Chiar nu îi este rușine că a fost o marionetă !? Năstase...păi ăsta a cerut statului să ăi dea Complexul Voința să facă....”academie de tenis” și ce a făcut ?!! A închiriat spațiile infractorul să scoată bani deși a primit gratis ! Halep ....TU vrei sală ....NUMAI pentru meciurile FED Cup ??!!! Păi de ce, că oricum ție ți se rupe dacă nu ...”iese banu” ! A avut meci România într-o sală de 8 mii de locuri, tu de ce nu ai participat ?! Lasă motivele aberante ....Nadia...ea vrea doar să imagine și statui ! Pune dreacu mâna și antrenează lotul dacă ești în stare de ceva, dacă nu stai pe acolo și lasă-ne cu figurile să nu îți cadă fața cumva ! Tot te vaiți că nu avem gimnastică , dar TU ce ai făcut pentru gimnastica romanească în ultimii 35 de ani ??!! Mă mir că nu a fost și Hagi pe acolo să se laude el cu ...”academia Hagi” în care FRF a pompat 1,3 mil euro și acum nu mai recunoaște nimic al ...nezul !!! Toți vor să facă alții dar ei tot să profite la nesfârșit !! Bineînțeles acum se vor năpusti niște unii patreoți să facă valuri cu valorile , bla, bla....

Vezi toate comentariile (86)
Comentează