SPORTURI  »  ATLETISM  »  CM ATLETISM

Bolt e cel mai mare sprinter! » Sondaj cu rezultat aşteptat: jamaicanul l-a întrecut pe Carl Lewis

Articol de - Publicat marti, 13 august 2013 00:00 / Actualizat luni, 12 august 2013 21:59

Deşi rezultatul era aşteptat, unii sportivi sau antrenori importanţi care au răspuns unui sondaj L'Equipe au avut şi alte păreri.

Usain Bolt este singurul om care a reuşit să-şi păstreze titlurile olimpice la 100 şi 200 de metri. Este deţinător de recorduri mondiale la ambele probe şi proaspăt campion mondial la 100 m, după ce şi-a luat înapoi titlul, ratat prosteşte în 2011, cînd a fost descalificat.

Cu toate acestea, la sondajul iniţiat de L'Equipe, care a pus întrebarea "Care este cel mai bun dintre sprinterii lumii?", răspunsul nu a fost unanim. Şi-au spus părerea campioni olimpici din trecut la sută, printre care Bailey, Gatlin şi Bolt însuşi, antrenori şi atleţi din alte discipline, cum ar fi Serghei Bubka sau Sebastien Coe.

20 de oameni l-au votat
Usain Bolt l-a votat pe prima şi singura poziţie în topul personal pe Maurice Greene. "Îmi plăcea foarte mult să-l privesc pe Maurice Greene alergînd, îmi plăcea spiritul său de competiţie. Dar m-aş pune şi pe mine în top 3, după performanţe", a spus jamaicanul, fără să precizeze locurile 2 şi 3.

Din 29 de personalităţi întrebate, 20 l-au aşezat pe prima treaptă a ierarhiei celor mai buni sprinteri din istorie pe Usain Bolt. Pe locul al doilea s-a clasat americanul Carl Lewis, multiplul campion la sprint şi lungime, şi Jesse Owens, eroul Olimpiadei de la Berlin, din 1936.

L'Equipe scrie că Lewis este, probabil, cel mai mare atlet al tuturor timpurilor, dar că a fost pătat ca sprinter, referindu-se la consumul de substanţe dopante.

Cei mai buni sprinteri - sondaj L'Equipe
1. Usain Bolt (Jam) - 26 de ani 6 titluri olimpice, 6 titluri mondiale, recorduri mondiale la 100 şi 200 m
2. Carl Lewis (SUA) - 52 de ani 9 titluri olimpice (4 la lungime), 8 titluri mondiale (2 la lungime), fost recordman mondial la 100 şi 200 m
3. Jesse Owens (SUA) - decedat în 1980 4 titluri olimpice (unul la lungime), fost recordman mondial la 100 şi 200 m
4. Bob Hayes (SUA) - decedat în 2002 2 titluri olimpice, fost recordman mondial la 100 m
5. Maurice Greene (SUA) - 39 de ani 2 titluri olimpice, 5 titluri mondiale, fost recordman mondial la 100 şi 200 m
6. Tommie Smith (SUA) - 69 de ani un titlu olimpic, fost recordman mondial la 200 şi 400 m
7. Donovan Bailey (Can) - 45 de ani 2 titluri olimpice, 3 titluri mondiale, fost recordman mondial la 100 şi 200 m
8. Jim Hines (SUA) - 66 de ani 2 titluri olimpice, fost recordman mondial la 100 şi 200 m

"Eu nu cunosc foarte multă istorie. Îl aleg pe Maurice Greene pentru că îmi plăceau stilul şi spiritul lui" (Usain Bolt, sprinter)

9,58 secunde este actualul record mondial la 100 m, stabilit de Bolt în 2009, la CM de la Berlin

Citește și:
Chivu a întârziat la conferință, italienii au ascultat cu răsuflarea tăiată ce a urmat: „Familia pe primul loc, îmi neglijez îndatoririle de soț și tată!”
Stranieri
Chivu a întârziat la conferință, italienii au ascultat cu răsuflarea tăiată ce a urmat: „Familia pe primul loc, îmi neglijez îndatoririle de soț și tată!”
Transfer-surpriză REZOLVAT de Rapid! Întâmpinat de Bolgado la București, urmează să semneze contractul
Superliga
Transfer-surpriză REZOLVAT de Rapid! Întâmpinat de Bolgado la București, urmează să semneze contractul
Fostul arbitru din Liga 1 a cumpărat un hotel din România cu 3,5 milioane de euro » Cum arată complexul și unde este situat
Superliga
Fostul arbitru din Liga 1 a cumpărat un hotel din România cu 3,5 milioane de euro » Cum arată complexul și unde este situat
Anamaria Prodan a fost dată afară de la Antena 1! Emisiunea s-a închis în plin sezon
Media
Anamaria Prodan a fost dată afară de la Antena 1! Emisiunea s-a închis în plin sezon
Fost arbitru cumpără în România un hotel pe plajă FOTO
Profit.ro
Fost arbitru cumpără în România un hotel pe plajă FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Dan Negru, scandalizat de subiectul anului pe piața media din România: „Ca să vezi, trebuie să plătești!”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (1)
corneliusarmis
corneliusarmis  •  13 August 2013, 09:52

Degeaba, Carl Lewis , este mai complet si a avut rezultate notabile si la lungime

Vezi toate comentariile (1)
Comentează