SPORTURI  »  ATLETISM  »  JOCURILE OLIMPICE

Fanii au luat foc după finala de la 100 de metri la atletism: „Thompson a fost jefuit!” » Ce spune regulamentul, de fapt

Noah Lyles / Foto: Getty Images

Articol de - Publicat luni, 05 august 2024 10:49 / Actualizat luni, 05 august 2024 10:52

Americanul Noah Lyles (27 de ani) a câștigat dramatic proba de sprint la 100 de metri, de la Jocurile de la Paris, în fața jamaicanului Kishane Thompson (23 de ani). Diferența dintre cei doi sportivi, dintre aur și argint în proba-regină din atletism, a fost doar de cinci miimi de secundă. Mai mulți fani ai atletismului au acuzat prin intermediul rețelelor sociale, o fraudă a sprinterului american în fața celui jamaican.

Noah Lyles a trecut linia de sosire în 9,784 secunde, iar Kishane Thompson a făcut același lucru în 9,789. Bronzul olimpic a fost câștigat tot de către un american, în proba de sprint de 100 de metri, respectiv de Fred Kerley (9,81 secunde).

În contextul uneia dintre cele mai echilibrate curse din istoria atletismului, în care diferența dintre locul 1 și locul 8 a fost de doar 0,12 secunde, a fost necesară utilizarea tehnologiei Omega fotofiniș pentru a stabili câștigătorul.

Doar podiumul era cunoscut la finalul întrecerii. Verdictul a fost în favoarea lui Lyles, care a devenit astfel primul american care se impune în cursa de 100 de metri după Justin Gatlin (2004). Jamaicanul Usain Bolt a câștigat în următoarele trei ediții (2008, 2012 și 2016), în timp ce la Tokyo și-a adjudecat aurul italianul Marcell Jacobs.

Noah Lyles a câștigat una dintre cele mai echilibrate finale din istoria Jocurilor Olimpice / Foto: Getty Images

8. Oblique Seville (Jamaica) 9.91

Reluările au creat însă confuzie printre susținătorii lui Kishane Thompson sau printre fanii neutri ai atletismului. La linia de finiș, Thompson avea piciorul în fața lui Noah Lyles, ceea ce i-a făcut pe aceștia să creadă că americanul i-a furat la propriu victoria jamaicanului. În realitate, departajarea se face în funcție de cine trece primul linia de finiș cu pieptul, ceea ce l-a făcut pe Noah Lyles să fie câștigător în proba de 100 de metri, la atletism, la Jocurile Olimpice.

Reacțiile fanilor de pe X, fostul Twitter:

„Thompson a fost jefuit. L-a bătut pe Noah!”
„Se părea că Thompson a câștigat...?”
„Nu înțeleg regulile, dar jamaicanul a fost primul”
„Piciorul lui Thompson este clar peste”
„Aceste reguli să fie ale naibii. Thompson a câștigat-o pe aceasta!”

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Marius Șumudică a intrat în direct și a răbufnit după înfrângerea cu U Cluj: „Nu se poate așa ceva” » Furios și la conferință: „Domnul Șucu le bagă banii la ora 12, cu mine nu e loc de așa ceva”
Spaniolii, la picioarele lui Andrei Rațiu, după primul gol al românului în La Liga: „Omul meciului, a fost deasupra tuturor”