SPORTURI  »  ATLETISM  »  CAMPIONAT MONDIAL

VIDEO ”Fulgerul” s-a întors » Usain Bolt a cîștigat din nou titlul mondial la 100m

Articol de GSP - Publicat duminica, 23 august 2015 15:01

Usain Bolt a cîștigat cel de-al treilea titlu mondial din carieră la Mondialele din Beijing.

Starul jamaican era să rateze ultimul act, după ce s-a împiedicat la startul semifinalelor, însă a reușit să se redreseze rapid. Momentul era să-l coste pe recordmanul mondial, care a cîștigat ”la mustață” prima semifinală. Bolt s-a calificat cu timpul de 9,96.

Favorit era însă Justin Gatlin, cîștigătorul celei de-a doua semifinale cu timpul de 9,77 și cel mai rapid atlet al anului. Cifrele nu l-au ajutat însă pe american, care a pierdut finala la o sutime! ”Fulgerul” a oprit ceasul la 9,79, în timp ce podiumul a fost completat de americanul Bromell.

FINALA

Semifinala 1

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”
Altele
Singurul fotbalist pe care Gică Hagi nu vrea să îl vândă: „Construiește echipa în jurul lui!” » Ar fi refuzat oferta de la Rapid

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat