SPORTURI  »  AUTO  »  FORMULA 2

Mihai Marinescu a terminat pe locul 17 la Abu Dhabi

Marinescu a terminat pe locul 17 cursa de la Abu Dhabi

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 12 noiembrie 2011 12:39

Pilotul Mihai Marinescu a încheiat, sâmbătă, pe locul 17 prima cursă din cadrul Marelui Premiu GP2 Final de la Abu Dhabi, după ce a plecat de pe poziţia 25-a a grilei de start, românul trecând linia de sosire la un minut, 35 de secunde şi 344 de miimi de învingător.

Cursa a fost cîştigată de elveţianul Fabio Leimer de la Racing Engineering, care a plecat din pole-position. Coechipierul lui Marinescu de la echipa Rapax, Dani Clos, al doilea pe grilă, a abandonat.

După ce a terminat sezonul 2011 pe locul cinci în Formula 2, Mihai Marinescu a fost invitat să concureze în GP2 Final de la Abu Dhabi la volanul unui monopost al echipei Rapax, cea care în 2010 a câştigat titlul atât la piloţi, prin Pastor Maldonado, cât şi la constructori. Marinescu îl are coechipier la Rapax pe spaniolul Dani Clos, în vârstă de 23 de ani, care are o bogată experienţă în GP2 Series.

Duminică, de la ora 11.30, este programată cursa de sprint de la Abu Dhabi, în care Marinescu va pleca de pe locul 17 al grilei de start.

sursa mediafax

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Curtea de Apel a luat decizia definitivă! Mircea Rednic a câștigat procesul, Dinamo e bună de plată!
Concluzie șocantă: cum a influenţat negativ regula U21 numărul jucătorilor tineri în Liga 1
Nationala

România, 99% sigură de locul ei » Cum arată urnele pentru preliminariile Campionatului Mondial în acest moment + variantă de grupă grea și grupă ușoară

David Popovici a spus de ce nu mai conduce mașinile-cadou primite de la Ion Țiriac