SPORTURI  »  BASCHET  »  ROMÂNIA

Naționala feminină U16 a câștigat divizia B a Campionatului European de baschet și s-a calificat în divizia superioară

România U16, baschet / Foto: Facebook FRB

Articol de - Publicat duminica, 25 august 2024 10:34 / Actualizat duminica, 25 august 2024 10:45

Selecționata de baschet feminin U16 a României a câștigat finala FIBA Youth Eurobasket în fața Cehiei, scor 54-52 și s-a calificat în Divizia A a competiției.

România U16 a evoluat în Diviza B a competiției, dar medalia i-a asigurat promovarea.

România a fost în controlul partidei cu Cehia

După primul sfert, România și Cehia erau la egalitate, scor 11-11. În al doilea sfert, România s-a distanțat și a intrat la pauză cu un avantaj de patru puncte. România și-a adjudecat al și al treilea set, iar în ultima parte a jocului, cele două echipe și-au împărțit punctele. Scor final, 52-54.

Pentru România au marcat: Mărcuș 15 (2x3), Dănciulescu 11 (2x3), Velcea 10 (1x3), Babadac 6 (2x3), Valea 4, Teglaș 4, Avram 2, Mihailescu 2. Au mai jucat: Calapiș, Șchiopu, Gyorgy, Ilieș.

Ioana Velcea a fost numită MVP-ul competiției din Konya și a fost inclusă în echipa ideală a turneului din Turcia, informează FRB.

Ioana Velcea MVP / Foto: Facebook FRB

România s-a calificat în divizia A după ce a trecut de gazda turneului în semifinale

În semifinale România a învins Turcia, scor 49-44, iar prin asigurarea medaliei, România U16 s-a calificat în Divizia A a FIBA Youth Eurobasket.

În faza grupelor, România s-a descurcat excelent, dar au pierdut ultimul meci cu Danemarca și a terminat grupa pe locul al doilea. Au jucat primul meci în fazele eliminatorii cu Lituania, echipă pe care au învins-o.

În primul sfert al întâlnirii cu Turcia, România a dominat clar și conduceau cu 5 puncte. În al doilea sfert, turcoaicele au revenit și au trecut în avantaj până la pauza mare. Selecționata României a înscris doar 4 puncte în sfertul al doilea. Sfertul al treilea a fost strâns, iar româncele începeau să micșoreze diferența. În ultimul sfert, România U16 a avut mai multe resurse și a tranșat întâlnirea. Cu 4 minute rămase, Alexia Babadac a marcat un coș de trei puncte și a adus România în avantaj. Până la final, echipa națională nu a mai cedat șefia partidei și a dominat ultimele minute ale confruntării.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Victor Pițurcă e convins că FCSB a greșit grav cu transferul lui Daniel Bîrligea: „Cum să dai două milioane pe el?”
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor
Handbal

„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie