SPORTURI  »  BASCHET  »  SEZON NBA 09-10

Toronto, învinsă la Boston. Vezi toate rezultatele zilei din NBA

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 noiembrie 2009 00:00

Toronto Raptors - Boston Celtics 103-116

În această dimineaţă, pe arena din Boston, s-au strîns 18.500 de fani pentru a le vedea la lucru pe vedele celor de la Celtics şi Raptors, fiind martori la cea de-a 12-a victorie a gazdelor, din acest sezon.

Aruncările de 3 puncte ale lui Wallace şi performanţa lui Paul Pierce au ajutat-o pe Celtics să domine începutul de meci. Pînă la finalul primei jumătăţi a timpului, Toronto a reuşit să revină pe tabelă şi a intrat la pauză cu un avantaj minim: Toronto-Boston 55-54.

Perkins (Boston) a avut un meci perfect din punct de vedere al procentajului aruncări încercate / reuşite, 8/8, şi a terminat seara cu 18 puncte, 5 recuperări şi 2 pase decisive.

3 jucători au încheiat întîlnirea cu 20 de puncte marcate: Turkoglu, Bosh (Raptors) şi Allen (Celtics).

În ultimele 12 minute, evoluţia gazdelor a crescut vizibil şi datorită ineficienţei defensive a lui Toronto, fapt care le-a permis să se impună la 13 puncte diferenţă, scor 103-116.

"Am vrut să începem în forţă repriza a doua şi din punct de vedere al defensivei, noi i-am dominat. Acesta a fost cheia succesui", a declarat Kevin Garnett (Boston).

După 16 partide, Boston se află pe locul 2 al Conferinţei de Est, la egalitate cu Orlando Magic (12 victorii, 4 înfrîngeri), în timp ce echipa lui Jay Triano, Toronto, rămîne sub zona ce o poate trimite în play-offuri, pe locul 9.

Pentru următoarea partidă, Toronto se întoarce acasă şi o va întîlni pe Phoenix Suns, duminică, de la ora 20.00, iar Boston va pleca la Miami, acolo unde va da piept cu Heat, luni dimineaţă, de la ora 1.00.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Dinamo poate pierde 1 milion de euro » Ultimele informații despre acest caz care le dă fiori „câinilor”
Neil Lennon a semnat » Unde s-a angajat la o lună după despărțirea de Rapid
MM Stoica, uluit după meciul din Superliga: „Parcă m-am uitat la Bundesliga”

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”