SPORTURI  »  BASCHET  »  EUROCUP

U-BT Cluj-Napoca, „arhitecta propriei suferințe” în înfrângerea de pe terenul cu JL Bourg

U BT Cluj Napoca / Foto: Facebook

Articol de - Publicat miercuri, 02 octombrie 2024 23:29 / Actualizat miercuri, 02 octombrie 2024 23:58

U-BT Cluj-Napoca a încasat a doua înfrângere în grupa B a BKT EuroCup. Campioana României a fost învinsă cu scorul de 84 la 73 de JL Bourg, finalista din ediția precedentă.

Cu toate că nu are startul de sezon pe care și-l dorea, trupa lui Mihai Silvășan a dat semne bune în debutul partidei din Ekinox Arena. Sasu Salin a spart gheața din afara semicercului și colegii lui i-au urmat exemplul, demonstrând că procentajul din meciul cu CSM Oradea (3.7%) a fost un accident.

Simona Halep, salt URIAȘ în clasamentul WTA, după succesul de la Hong Kong
WTA HONG KONG

Francezii nu s-au lăsat intimidați și și-au adjudecat actul inaugural cu 24 la 15, însă oaspeții au revenit în sfertul al doilea. În cele din urmă, la pauză, diferența era de șase puncte în favoarea lui JL Bourg: 42-36.

U-BT Cluj-Napoca a pierdut teren după pauză, din pricina greșelilor în ofensivă

Situația s-a complicat pentru clujeni după revenirea de la vestiare. Zavier Simpson, care de regulă organizează foarte bine atacul echipei, a comis o mulțime de greșeli, iar adversarii i-au taxat pe contraatac.

Multe decizii nepotrivite au fost luate și de Adam Mokoka, Patrick Richard sau Mareks Mejeris și diferența de pe tabelă a luat rapid proporții. La începutul ultimului sfert, JL Bourg a condus chiar și la 28 de puncte: 74-46.

„Știam că dacă începem în forță sfertul al treilea și nu facem greșeli, vom avea o șansă la victorie. Din păcate, am făcut exact opusul: am avut 7-8 greșeli în sfertul al treilea. Nu ai cum să câștigi împotriva unei astfel de echipe dacă joci așa în ofensivă. Au marcat foarte multe puncte pe contraatac”, a declarat Silvășan.

Cea mai bună descriere a jocului arătat de alb-negri a fost făcută de către comentatorul EuroLeague TV. Acesta a spus că U-BT Cluj-Napoca este „arhitecta propriei suferințe”.

Într-adevăr, formația din România a terminat partida cu 22 de greșeli, iar gazdele au avut 19 intercepții.

U-BT și-a mai revenit în actul decisiv însă a fost prea târziu pentru a schimba soarta jocului, înfrângerea fiind asigurată: 73-84.

Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a făcut o promisiune: „Nu ne vom da bătuți”

E doar începutul sezonului. Nu am început cum ne-am dorit, am pierdut câteva meciuri la rând. Trebuie să rămânem împreună, să ne găsim forma și să nu ne dăm bătuți. Cu siguranță nu ne vom da bătuți”, a precizat antrenorul „studenților” la conferința de presă.

Pentru U-BT Cluj-Napoca urmează o deplasare pe terenul lui CSO Voluntari (04.10), în Liga Națională de Baschet Masculin, și apoi întâlnirea de gală cu Valencia Basket (09.10), din BTarena.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Primele probleme pentru fanii FCSB în Grecia: 9 arestați imediat după ce au intrat în Grecia!
Europa League
Și natația se revoltă! Prima medaliată olimpică a înotului românesc ridică vocea în scandalul sutelor de rente viagere înghețate » „Deblocați-le! Pe Lipă n-o interesează, e prioritar să rezolve premierile pentru sine!”