SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL ROMÂNIEI

Articol de - Publicat duminica, 18 august 2024 20:27 / Actualizat duminica, 18 august 2024 21:00

După 20 de ani, Turul României s-a încheiat pe Bulevardul Unirii din București. Kazahul Ilhan Dostiev a câștigat ediția din acest an. Dostiev a fost urmat în clasamentul final al cursei de colegul Davide Toneatti, de slovacul Lukas Kubis şi de românul Cristian Răileanu.

Cinci zile a durat cea de-a 56-a ediție a Turului României. Evenimentul a început pe 14 august la Deva, apoi au numărat 5 etape care au trecut prin Alba Iulia, Păltiniș, Sibiu, Cristian (Brașov) și Târgoviște, înainte de a ajunge la finiș, la București.

Turul României - ziua 5 FOTO Facebook Tour of Romania
+27 FOTO

Pentru prima dată după 20 de ani, etapa finală având loc pe Bulevardul Unirii. 800 de km parcurși care au adus la start 25 de echipe din 14 țări.

Etapa cu numărul 5 din Turul României a oferit spectacol de gală pe Bulevardul Unirii, din București. Acolo unde cicliștii români s-au străduit să iasă în evidență.

Al treilea kazah care câştigă Turul României

Daniel Cristea și Cătălin Buta și-au încercat norocul în evadare, în fața plutonului, iar Mihnea Harasim s-a implicat în sprintul final, situându-se pe locul 10 în clasamentul etapei. Circuitul din București a fost câștigat de duo-ul Lewis Bower și Ronan Auge, în timp ce slovacul Lukas Kubis a terminat și el pe podium.

+27 FOTO

La general, Turul României a fost câștigat de kazahul Ilhan Dostiev. Acesta îi succede în palmaresul cursei britanicului Mar Stewart, câştigătorul din 2022.

Dostiev este al treilea kazah care câştigă cursa, după Serghei Tretiakov (1999) şi Vadim Kravcenko (2000). Ultimul român care a câştigat Turul României a fost Eduard Grosu, în 2020.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Helmut Duckadam a fost operat pe cord deschis » Primele informații: rămâne în spital până cel puțin luni!
Stiri extrasport
Intră CFR Cluj în insolvență? » Ioan Varga are datorii de peste 60 de milioane de euro pe care trebuia să le achite de 6 ani!

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”