SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP SUA

Seară de vis pentru Scuderia Ferrari pe COTA: Charles Leclerc a câștigat, Sainz pe 2! Cum s-a terminat duelul Verstappen - Norris

Charles Leclerc a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite // foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 21 octombrie 2024, 00:29 / Actualizat luni, 21 octombrie 2024 00:34

Charles Leclerc (27 de ani) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite, într-o seară de vis pentru Scuderia Ferrari, având în vedere că celălalt pilot al echipei, Carlos Sainz, a trecut linia de finiș al doilea.

Charles Leclerc a pornit de pe a patra poziție pe grila de start, dar a profitat de ieșirea largă a lui Max Verstappen în primul viraj, olandezul fiind preocupat să-l blocheze pe Norris, și a preluat șefia cursei.

Moment scabros la pauza derby-ului Dinamo - FCSB » Ce au făcut ultrașii oaspeților când majoretele dinamoviste au ieșit pe gazon
DINAMO - FCSB

Din acel moment, monegascul nu a privit în urmă. Exceptând cele câteva tururi în care a intrat să schimbe și i-a cedat prima poziție lui Lando Norris, a fost tot timpul la conducerea cursei, reușind să treacă linia de finiș cu 8,5 secunde mai devreme decât colegul Carlos Sainz.

Seară de vis pentru Scuderia Ferrari pe COTA: Charles Leclerc a câștigat, Sainz pe 2!

Depășiți de piloții Ferrari, Max Verstappen și Lando Norris au luptat pentru ultima treaptă a podiumului. După o luptă sisifică, britanicul l-a depășit pe liderul general în turul 52, dar a făcut-o prin afara circuitului, lupta la limita regulamentului cu Verstappen rezultând într-o penalizare de 5 secunde.

Astfel, pilotul Red Bull a rămas în fața adversarului la titlul mondial. Piloții McLaren s-au văzut nevoiți să se mulțumească cu locurile 4, respectiv 5.

Consemnăm un finiș în puncte, pe locul 9, în dreptul lui Liam Lawson, revenit în Formula 1 la volanul monopostului RB.

Iată clasamentul în cursa de pe COTA (Austin, Texas), pe care Lewis Hamilton a abandonat-o după ce monopostul i-a rămas blocat în zona de pietriș:

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gigi Becali, imediat după Dinamo - FCSB: „Să știți un lucru”
Gigi Becali și-a amenințat jucătorii la finalul derby-ului cu Dinamo: „Trebuie amenzi! Eu bat cu pumnul în masă” + anunță o schimbare în echipa de start

Fosta vedetă din Superliga se distrează cu iubita în Dubai! Francesca a lăsat România, unde era vedetă TV, și s-a mutat cu el în Emiratele Arabe Unite

„Ți s-a propus să trișezi?” » Tătărușanu răspunde la 10 întrebări delicate: „A ieșit scandal în vestiar” / „Atunci am vrut să mă las!”