SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP AL ȚĂRILOR DE JOS

FOTO Lando Norris îl bate pe Max Verstappen chiar la el acasă și amenință prima poziție a clasamentului

Lando Norris a câștigat Marele Premiu al Olandei, foto: Imago Images +13   FOTO
Lando Norris a câștigat Marele Premiu al Olandei, foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 25 august 2024 17:47 / Actualizat duminica, 25 august 2024 18:15

Lando Norris, pilotul McLaren, a câștigat Marele Premiu al Olandei, devansându-l pe Max Verstappen chiar în ,,cursa de casă". Charles Leclerc a rezistat eroic și a terminat pe locul 3.

Totodată, McLaren se apropie serios de un nou titlu la constructori, primul după o pauză de 26 ani! Ecartul dintre echipa de la Woking și RedBull s-a redus la 30 puncte, fapt cauzat și de forma extrem de slabă a lui Sergio Perez din acest sezon. Mexicanul a terminat de doar patru ori pe podium în acest sezon, iar în ultimele 9 curse are o singură prezență în Top 5.

Max Verstappen l-a depășit pe Lando Norris la startul cursei de la Zandvoort, de pe malul Mării Nordului. Deși cei doi, lideri în ierarhia piloților, au avut un timp de reacție similar, batavul a profitat de patinarea ambreiajului britanicului.

FOTO. Lando Norris a câștigat Marele Premiu al Olandei

Lando Norris a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Olandei, foto: Imago Images
Lando Norris a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Olandei, foto: X
+8 FOTO

Lando a revenit la conducerea cursei în turul 17, depășindu-l pe ,,Mad Max" pe linia de start-sosire. Din acel moment, Lando a dominat cursa, fiind extrem de eficient pe pneurile hard, avansul la final fiind de aproximativ 20 secunde față de Verstappen, apropiindu-se vertiginos de acesta în vârful ierarhiei.

Cu acest triumf, Lando își trece în palmares a doua victorie din sezon (și carieră). Britanicul de la McLaren a câștigat și la Miami. O altă luptă interesantă s-a derulat între monegascul de la Ferrari și australianul Oscar Piastri, însă ,,Il Predestionato" s-a apărat impecabil.

Până la urmă, Charles Leclerc a terminat pe ultima treaptă a podiumului, Top 10 fiind completat de Oscar Piastri, Carlos Sainz, Sergio Perez, George Russell, Lewis Hamilton și Fernando Alonso.

Clasament final în Marele Premiu al Olandei

Lando Norris a câștigat Marele Premiu al Olandei, foto: X

Clasament general piloți

Clasament general Constructori

Momentele-cheie din Marele Premiu de Formula 1 al Țărilor de Jos

Turul 72: Lando Norris a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Țărilor de Jos! Max Verstappen a terminat pe locul 2, iar Charles Leclerc a încheiat cursa pe 3. Norris a luat punctul pentru cel mai rapid tur.

Turul 58: Lando Norris este pe primul loc fără probleme, la peste 15 secunde față de Verstappen.

Turul 40: Piastri l-a depășit pe George Russell și a trecut pe locul 4. Norris e lider detașat, cu peste 10 secunde față de Verstappen

Turul 29: Norris a procedat precum Verstappen și a intrat la boxe. Oscar Piastri s-a instalat pe primul loc.

Turul 28: Verstappen a intrat la boxe pentru a trece pe pneuri dure. El se afla la 6 secunde în spatele lui Norris în momentul în care a intrat la boxe.

Turul 23: Charles Leclerc și Oscar Piastri se luptă pentru locul 4. Piastri nu cedează în fața pilotului de la Ferrari.

Turul 18: Lando Norris a trecut de Max Verstappen pe linia de start după o primă încercare nereușită

Turul 1/72: Start în Marele Premiu al Țărilor de Jos! Norris a fost depășit de Max Verstappen! Russell a urcat o poziție și l-a depășit pe Oscar Piastri.

Max Verstappen a atins o bornă remarcabilă. La doar 26 de ani, a luat startul în a 200-a cursă din cariera sa. El a plecat de pe locul 2 la Zandvoort, din spatele lui Lando Norris.

• Aceasta a fost grila de start, după penalizarea lui Lewis Hamilton și descalificarea lui Alex Albon.
Grila de start din Marele Premiu al Ţărilor de Jos
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor